Hrozí Slovensku koniec výrobcov čistej energie?
PREHRAŤ

Hrozí Slovensku koniec výrobcov čistej energie?

Slovensku hrozí, že mu podiel energie výrobenej z OZE klesne z 10% na 8,5%.
Bratislava 3. júna (TASR) - Slovensku hrozí, že sa mu podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov (OZE) v budúcnosti zníži zo súčasnej úrovne 10 % na 8,5 %. "Zatiaľ čo ostatné krajiny podiel výroby energie z OZE zvyšujú, SR sa stáva svetovou raritou, krajinou, kde sa tento podiel znižuje," uviedol dnes na brífingu v Bratislave zastupujúci riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) Pavel Šimon.

Informoval, že všetky tri regionálne distribučné spoločnosti navrhli zvýšenie tzv. G-komponentu na viac ako 3-násobok súčasnej úrovne, ktorá je podľa neho už v súčasnosti "veľmi problematická a nezákonná". Taktiež nevyplácaním zákonom garantovanej podpory sa distribučné spoločnosti podľa Šimona snažia doslova okradnúť výrobcov energie z OZE o desiatky miliónov eur. "Tým likvidujú celé odvetvie obnoviteľných zdrojov," dodal.

Pripomenul zároveň, že zástupcovia výrobcov energie z OZE sa kvôli energetickým zákonom v SR nedávno obrátili na podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča a na eurokomisára pre klímu a energetiku Miguela Ariasa Caňeteho. "Nie je možné niekomu uvaliť takéto finančné sankcie iba tak, bez riadneho správneho konania, bez možnosti odvolania, hoci na Slovensku sme si už zvykli na všeličo," povedal vo februári tohto roku Šimon.

Voči protestom SAPI namiereným proti regulačnému úradu a regionálnym distribučným sústavám sa ohradil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už 6. februára 2015. Za stratu podpory na výrobu elektriny z OZE na rok 2015, ktorá sa týka asi 1200 výrobcov, podľa ÚRSO označuje SAPI nesprávneho vinníka, keďže pri novelizácii príslušného zákona asociácia nemala žiadne pripomienky.

Výrobcovia elektriny z OZE mali do 15. augusta 2014 nahlásiť distribučným spoločnostiam a ÚRSO plán výroby na tento rok. Úrad na základe týchto údajov reguluje koncovú cenu elektriny pre domácnosti a priemysel. Približne 1200 z nich si podľa štátu túto povinnosť nesplnilo, hoci oni tvrdia opak. Niektorí však poslali oznámenie len pár dní pred uplynutím termínu, takže distribučné spoločnosti ho nedostali včas.