Matica slovenská si pripomenula 180. výročie výstupu štúrovcov na devínsky hrad
PREHRAŤ

Matica slovenská si pripomenula 180. výročie výstupu štúrovcov na devínsky hrad

Na Národnej slávnosti na Devíne, ktorú zorganizovala už po piaty raz Matica slovenská (MS), nedostal tentoraz slovo ani jeden politik.
Bratislava 23. apríla (TASR) – Na Devíne si dnes približne štyri tisícky návštevníkov z celého Slovenska pripomenuli  180. výročie pamätného výstupu štúrovcov na devínsky hrad.  Na Národnej slávnosti na Devíne, ktorú zorganizovala už po piaty raz Matica slovenská (MS), nedostal tentoraz slovo ani jeden politik. "Podujatie organizujeme ako celonárodné stretnutie a pripomenutie si odkazu našich slávnych predkov, je to slávnosť pre všetkých  ľudí, nielen pre matičnú verejnosť," uviedol podpredseda MS Jozef Šimonovič, ktorý program pripravil aj moderoval.

Prvé podujatie celoslovenského rozmeru, ktoré zorganizovala MS v roku 2012, bolo venované Roku Antona Bernoláka. „Bernolák, Štúr a  Konštantín hľadali inšpiráciu pre slovenčinu práve na Devíne, a keďže v apríli zomrel, podľa nás, na Devíne aj Metod, tak Devín je tým správnym miestom na pripomenutie si tradícií a spojitostí slovenskej kultúry od čias Veľkej Moravy až po súčasnosť“, povedal pre TASR predseda MS Marián Tkáč. 

"Je to nádherná slávnosť a som rada, že naše Slovensko niečo takéto má, že sme sa k tomu vrátili, potešili ma napríklad remeslá, sú takou spomienkou na skutočnosť, ktorá v našich ľuďoch bola, zručnosti. Všetko sme, myslím, vedeli a páči sa mi, že sa tie tradície zachovávajú“, povedala pre TASR Božena Dobrovičová z Považskej Bystrice. 

Štefan Topľanský vstával o štvrtej ráno, z Vranova nad Topľou na Devín musel prekonať takmer 500 kilometrov. „Stojí to za to, je tu množstvo ľudí, niekoľkotisíc, v priebehu celého dňa sa tu ľudia striedajú, prichádzajú, odchádzajú, vidno, že Slováci sú hrdí na svoju históriu, na Maticu slovenskú, na svoje korene“. 
 

Pre bývalého poslanca NR SR Igora Hraška z Martina je Devín príťažlivý najmä symbolickým výstupom štúrovcov na hrad. „Samozrejme, prilákala ma aj tradičná kultúra, program bol naozaj bohatý, zišli sa tu folkloristi z celého Slovenska“, doplnil.

Predpoludňajšiu rímsko-katolícku omšu pod holým nebom celebroval arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský spolu s biskupom ozbrojených síl Mons. Františkom Rábekom a spišským generálnym vikárom Mons. Antonom Tyrolom, spieval Katedrálny zbor bratislavského Dómu sv. Martina.

Popoludní sa na prvom Folklórnom festivale MS, zameranom na tradičný slovenský folklór,  predstavili umelecké súbory z celého Slovenska, okrem iných Nebeská muzika z Terchovej, Folklórny súbor (FS) Podpoľanec, Šumiačan, Kelčovan, FS Osturňa, Skaličan a Matičiarik z Nových Zámkov. 

V programe recitoval Dušan Jamrich, Ida Rapaičová a Božidara Turzonovová. Atmosféru v duchu národných tradícií doplnili remeselníci a voľnočasové aktivity.