Na Studia Academica Slovaca prišli študovať aj sedemdesiatnici z USA
PREHRAŤ

Na Studia Academica Slovaca prišli študovať aj sedemdesiatnici z USA

Organizátori pripravili pre vyše 150 cudzincov z 33 krajín sveta vzdelávací a vlastivedný program realizovaný formou prednášok v priestoroch Filozofickej fakulty a univerzity i počas exkurzií.
Bratislava 1. augusta (TASR) - V aule Univerzity Komenského v Bratislave dnes slávnostne otvorili 52. ročník letnej školy slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca (SAS). Jej organizačný tím pripravil pre vyše 150 cudzincov z 33 krajín sveta bohatý, vzdelávací, kultúrny a vlastivedný program realizovaný formou prednášok, seminárov a prezentácií v priestoroch Filozofickej fakulty a univerzity i počas exkurzií.

Ako uviedla pre TASR riaditeľka SAS Jana Pekarovičová, o trojtýždňový program slovakistických štúdií majú najväčší záujem študenti lektorátov slovenského jazyka a kultúry, ktorí pôsobia na univerzitách v zahraničí. "Naša ponuka je predovšetkým pre nich, už majú za sebou začiatky slovenčiny, dokonca niektorí vynikajúco rozprávajú," doplnila na margo frekventantov letnej školy, medzi ktorými sú aj vysokoškolskí učitelia, lektori cudzích jazykov, pracovníci firiem, zastupiteľských úradov či prekladatelia a tlmočníci.

Niektorých účastníkov k nám privádzajú osobné či rodinné dôvody a slovenské korene. "Každý účastník je zaradený do svojej študijnej skupiny, kde absolvuje intenzívnu výučbu, jazykové semináre, cvičenia a popoludní sú prednášky pre tých, ktorí po slovensky hovoria a rozumejú," vysvetlila Pekarovičová s tým, že práve pokročilým účastníkom je určený interdisciplinárny cyklus prednášok venovaný téme Domáce a cudzie v jazyku a kultúre.

Viac čítajte tu.