V USA začali testovať prvé dve vakcinačné látky proti vírusu Zika
PREHRAŤ

V USA začali testovať prvé dve vakcinačné látky proti vírusu Zika

Vývoj účinnej vakcíny môže trvať mesiace až roky.
Maryland 14. septembra (TABLET.TV) - V Spojených štátoch amerických začali v utorok predbežne testovať vakcíny proti vírusu Zika vyvinuté Národným inštitútom zdravia. Testovanie prebieha súčasne v troch zdravotníckych strediskách.

Dobrovoľníkom nepodávajú živý vírus. Injekčne aplikujú do svalu bunky DNA, na ktoré ľudské telo odpovedá imunitnou reakciou. Dobrovoľníci sú pod drobnohľadom lekárov. Lekári sledujú, či si ich telo vytvára protilátky a či u nich prebieha imunitná reakcia. Na základe výsledkov prvotného testovania vyhodnotia, či možno začať s ďalšou testovacou fázou.

Vývoj vakcíny dáva ľuďom nádej, že v budúcnosti sa tehotné ženy nebudú musieť obávať nákazy a s ňou spojených ťažkých vrodených chýb u novorodencov.

Snaha o vynájdenie účinnej vakcíny sa začala pred necelým rokom po tom, čo sa v Brazílii masovo rozšírila nákaza vírusom Zika a lekári zistili, že u tehotných žien poškodzuje mozog nenarodeného plodu.

V predbežnom testovaní sú zatiaľ dve vakcíny. Pripravené sú však už aj ďalšie experimentálne látky, ktoré by taktiež mali onedlho začať testovať.