RUŽIČKA: Situácia s brexitom je vážna, nie však zúfalá
PREHRAŤ

RUŽIČKA: Situácia s brexitom je vážna, nie však zúfalá

Slovenský zákon o brexite vstúpi do účinnosti len v prípade, že Veľká Británia vystúpi z EÚ bez dohody a jeho cieľom je najmä riešenie situácie Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii, povedal F.Ružička.

Bratislava 27. marca (Teraz.sk) – Tak Európska únia (EÚ), ako aj Veľká Británia si uvedomujú, že aj po prípadnom brexite ostanú blízkymi obchodnými aj politickými partnermi. „Veľká Británia ostáva v každom prípade našim strategickým partnerom v mnohých oblastiach. Veľká Británia je členom NATO, stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, je globálnym hráčom na medzinárodnej scéne,“ povedal v utorok 26. marca v diskusii na Tablet.tv štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV a EZ) František Ružička.

Dodal, že hoci je aktuálna situácia vo Veľkej Británii zložitá, podľa jeho informácií existuje relatívne široká zhoda na tom, že tvrdý brexit bez dohody nie je preferovaným riešením.„Situácia je vážna, nie však zúfalá. V tejto chvíli vieme, čo Briti nechcú. Nevieme však presne, čo chcú,“ poznamenal s tým, že o niečo jasnejšie by malo byť po dnešných indikatívnych hlasovaniach v britskej Dolnej snemovni.

„Je niekoľko variánt a po prvý krát v histórii Veľkej Británie sa stalo, že parlament prevzal iniciatívu v legislatívnej oblasti, zobral ju z rúk vlády,“ poznamenal Ružička. „Indikatívne hlasovanie znamená, že si idem otestovať, akú podporu má ten – ktorý variant pred tým, než pristúpim k hlasovaniu, ktoré už bude právne záväzné,“ vysvetlil na margo dnešných hlasovaní britských poslancov o možných alternatívach ďalšieho postupu.

Aspoň niečo je však podľa Ružičku už jasné. „Máme dohodu, že k 29. marcu nedôjde k tvrdému brexitu,“ povedal. Ak by sa nič ďalšie dohodnúť nepodarilo, hrozí podľa Ružičku odchod bez dohody až k termínu 12. apríl.

Ak sa britskí predstavitelia dokážu zhodnúť na podpore 600 stranovej dohody, ktorú v priebehu ostatných dvoch rokov vynegocioval tím európskeho vyjednávača Michela Barniera s tímom britskej premiérky Theresy Mayovej, mohol by sa podľa Ružičku 22. mája spustiť riadený brexit.

Stále sú však v hre aj ďalšie možnosti, vrátane zrušenia iniciácie článku 50 Lisabonskej zmluvy a teda zrušenia brexitu, vypísania nového referenda, predčasných volieb, či rozhodnutie o zotrvaní v colnej únii s EÚ. V takomto prípade by však Britom čas do 22. mája nestačil a potrebovali by dlhší odklad. Podľa Ružičku je možný dokonca až dvojročný odklad, ale za predpokladu, že by sa Veľká Británia normálne zúčastnila volieb do Európskeho parlamentu.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad