Biela noc v Bratislave rozžiari budovy aj verejné priestranstvá
PREHRAŤ

Biela noc v Bratislave rozžiari budovy aj verejné priestranstvá

Takmer tristo umelcov osvetlí napríklad 160-metrový mrakodrap, budovu Slovenského rozhlasu a vytvoria vodnú trasu od River parku po most Apollo.

Bratislava 3. októbra (TASR) – Na medzinárodné umelecké podujatie Biela noc sa môžu tešiť Bratislavčania i návštevníci mesta. Uskutoční sa v sobotu 7. októbra a 70 svietiacich atrakcií od domácich a zahraničných umelcov nevšedne spestrí najvyššie budovy, nábrežie Dunaja a iné verejné priestranstvá.

Podľa organizátorov z občianskeho združenia (OZ) Biela noc je najväčší slovenský festival súčasného umenia. Jeho tretí ročník bude najpočetnejší aj množstvom umelcov. Celkove sa na ňom podieľa 298 výtvarníkov, performerov, hudobníkov, dizajnérov, ktorí vytvoria 270 svetelných gúľ, 568 neónových trubíc či 3,5 kilometra laserových lúčov. Osvetlia 160-metrový mrakodrap, budovu Slovenského rozhlasu a iné objekty, vytvoria vodnú trasu od River parku po most Apollo.

Nevšednú podobu bude mať aj Medická záhrada, fontána Družba na Námestí slobody, Bratislavský hrad, Ufo na Moste SNP, nádvorie Zichyho paláca, Starý most, Námestie SNP. Svetelnými inštaláciami ožije Stará tržnica, kostol Klarisky, Slovenská národná galéria, nová Cvernovka a ďalšie objekty či priestory v uliciach centra mesta. 

"Našim zámerom je popularizovať súčasné umenie, dostať ho medzi ľudí, nadviazať dialóg medzi verejným priestorom, umením a širokým publikom. Tiež vytvoriť umeleckú zážitkovú nočnú prechádzku mestom, pracovať s architektúrou a ukazovať mesto pod iným uhlom,"zdôvodňuje organizátorka festivalu Zuzana Pacáková z OZ.

Sú vytvorené štyri tematické trasy pre rodiny s deťmi, pre náročnejších divákov aj pre návštevníkov, ktorí sa chcú pri dielach zabaviť. Pre záujemcov je užitočným pomocníkom na jednotlivých trasách aplikácia s mapou, popismi diel a užívateľským manuálom. Stiahnuť si ju možno pred podujatím. Časť programu je bezplatná, vstup na časovo obmedzené predstavenia a interiérové inštalácie bude spoplatnený. Dôchodcovia, deti do 15 rokov a ŤZP majú vstup bezplatný.

Pripravený je aj sprievodný program. V ňom je i fotografická súťaž či výstavy a inštalácie v mnohých galériách. Informácie o programe a posilnenej doprave sú na stránke www.bielanoc.sk.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad