UNIKÁTNY OBJAV SLOVÁKOV: Veľkomestá Mayov ukryté pod džungľou
Bratislava 8. februára (Teraz.sk) - Nové digitálne zábery, publikované len pred pár dňami v časopise National Geografic a vo svetových médiách naznačujú, že pod guatemalskou džungľou sa skrývajú mayské veľkomestá s viac ako 60-tisíc kamennými pyramídami, chrámami a inými stavbami. Slovenskému tímu sa podarilo objaviť 73 mayských sídel s kamennou architektúrou, 4775 horských terasových polí a 5080 architektonckých objektov, často v tvare pyramíd.
Zábery sú výsledkom masívneho leteckého laserového skenovania guatemalského pralesa. Slovenskí vedci, spoločne s francúzskymi sa na tomto projekte, ktorý bol iniciovaný univerzitami z USA podieľali ako technologicky, tak aj odborne.
Vedúci slovenského výskumného tímu profesor Milan Kováč z Centra mezoamerických štúdií pri Filozofickej fakulty UK uviedol, že v spolupráci s Tulane University a Boston University z USA, získali podporu na laserový prieskum guatemalskej džungle, kde vo vlastnom úseku vyhľadávali pozostatky starej mayskej civilizácie: „Vo vybranej oblasti pôsobí slovenský archeologický projekt už desať rokov a realizuje tam rozsiahle vykopávky.“
Guatemalská provincia Petén je z veľkej časti porastená nepreniknuteľným pralesom, rozprestiera sa na území, ktoré má rozlohu približne ako tri štvrtiny Slovenska. Podľa údajov, ktoré získali vedci pri výskume, mohlo toto územie obývať 10-15 miliónov obyvateľov. Ako uvádza prof. Kováč: „Mayská civilizácia je dnes minimálne taká zaujímavá, ako egyptská alebo mezopotámska. Okrem neuveriteľnej vyspelosti sa pred nami otvoril jej rozsah, hustota a zložitá infraštruktúra, o ktorých sme zatiaľ netušili.“
Dr. Tibor Lieskovský z Katedry geodetických základov Stavebnej fakulty STU sa špecializoval na novú technológiu leteckého laserového scanovania LiDAR, vďaka ktorej sa podarilo preniknúť pod nepriepustný pralesný povrch a odkyť tak nové mestá, paláce, pyramídy a ďalšie archeologické objekty. „To, že sme boli prizvaní k najväčšiemu súboru dát laserového skenovania v dejinách archeológie, svedčí o našej významnej pozíci pri výskumoch starovekej mayskej civilizácie," uzatvára profesor Kováč.