V horúčavách treba myslieť aj na zvieratá, tiež potrebujú dodržiavať pitný režim
Úpal, kolaps, dehydratácia. Nielen ľudský, ale aj zvierací organizmus reaguje na stúpajúce letné teploty. Princíp pitného režimu platí aj pre nich. Vodu v miskách by sme im mali meniť aj niekoľkokrát denne a aspoň raz do dňa ju poriadne poumývať. Teplo totiž zvyšuje riziko premnoženia baktérií. Ak sa zviera k tekutine nedostane, hrozí mu dehydratácia. Najčastejšími prejavmi sú malátnosť a zrýchlené dýchanie.
„V rámci prvej pomoci by sme mali zviera presunúť na chladnejšie miesto, zabezpečiť mu tekutiny a čo najskôr vyhľadať veterinárnu pomoc,“ zdôrazňuje veterinárny lekár Pavol Kaňúch. V lete by sme mali zvieraťu prispôsobiť aj režim venčenia. Optimálny čas je skoro ráno alebo po západe Slnka.
V posledných rokoch pribúdajú prípady, keď majitelia nechávajú svoje zvieratá zatvorené v aute. Hoci len na chvíľu. Teplota v uzavretom priestore rýchlo stúpa, zviera kolabuje a často dochádza k úhynu. Ak ste svedkom takejto udalosti, zakročiť môže aj štátna alebo mestská polícia, ktorá buď vyhľadá majiteľa alebo zabezpečí, aby sa zviera dostalo preč z takéhoto priestoru.
„V nebezpečenstve sú aj zvieratá, ktoré majú ľudia pripútané k reťazi a sú bez tieňa alebo prístrešku, kde sa môžu schovať. Je to, bohužiaľ, slovenská realita. Ľudia by si mali uvedomiť, že nechať ich na rozpálenom Slnku znamená odsúdiť ich na smrť,“ dodáva predsedníčka Pavla Dugovičová zo Slobody zvierat.