HRABKO: Smer asi meno prezidentského kandidáta nezverejní ani po sneme
PREHRAŤ

HRABKO: Smer asi meno prezidentského kandidáta nezverejní ani po sneme

Nedá sa vylúčiť ani to, že to Lajčák nakoniec zoberie, aj keď ja by som to na jeho mieste nerobil. Aj keď, na druhej strane, šancu uspieť by mal, povedal na margo prezidentskej kandidatúry J. Hrabko.

Bratislava 7. decembra (Teraz.sk) – Hoci predstavitelia Smeru-SD nevylúčili, že po sobotňajšom (8.12) sneme predstavia prezidentského kandidáta, podľa publicistu Juraja Hrabka je pravdepodobnejšie, že budú meno ešte niekoľko týždňov tajiť. Povedal to v diskusii na TABLET.TV.

„Neverím, že v sobotu budeme poznať kandidáta Smeru-SD na post prezidenta. V skutočnosti to nie je záležitosť snemu, ale predsedníctva. Ale vylúčiť to nemôžem,“ povedal Hrabko.

Za jedného z možných kandidátov stále považuje aj ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. „Nedá sa vylúčiť ani to, že to Lajčák nakoniec zoberie, aj keď ja by som to na jeho mieste nerobil. Aj keď, na druhej strane, šancu uspieť by mal, ako hovoria prieskumy,“poznamenal Hrabko. Lajčák by sa však v takom prípade musel vzdať diplomatickej kariéry, ktorá ho primárne zaujíma. „Byť prezidentom nie je až také terno, ako by sa mohlo zdať. V tejto chvíli si nemyslím, že by chcel opustiť diplomatickú kariéru. Ešte nie je starý, čaká ho ešte veľa úspešných rokov v európskej alebo svetovej diplomacii,“ myslí si Hrabko.

Aj posledné dianie spojené s postojom Slovenska ku Globálnemu paktu OSN o migrácii podľa Hrabka dokazuje, že Lajčák je lepší diplomat, ako politický hráč na domácej scéne.„Sám strčil hlavu do slučky, asi čakal, že mu ju ostatní politici povolia, ale tí ju s veľkou radosťou zatiahli,“ poznamenal na margo demisie ministra. „Nevyšli mu v ústrety. On vyložil karty na stôl, nikto ho do tej demisie nenútil,“ povedal Hrabko. Dodal, že ak by minister nevložil do hry možnosť svojho odchodu z funkcie, nikdy by sa téma globálneho migračného rámca nestala takou významnou na domácej politickej scéne. „Keby nehrozil demisiou, tak sa nič nedeje. Svet ide ďalej. A išiel by aj v takom prípade, že by sme dokument podporili,“ povedal Hrabko s tým, že je to len jeden zo stoviek právne nezáväzných dokumentov OSN.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad