HRABKO: Poslankyňa SaS Cigániková avizuje, že nevysloví vláde dôveru
PREHRAŤ

HRABKO: Poslankyňa SaS Cigániková avizuje, že nevysloví vláde dôveru

Povinné testovanie pendlerov na ich vlastné náklady, či zákaz víkendových nákupov pre dôchodcov sú kroky, ktoré by podľa J. Hrabka bolo potrebné korigovať.

Bratislava 24. apríla (Teraz.sk) – Avizované rozhodnutie poslankyne Jany Cigánikovej (SaS) nepodporiť v Národnej rade (NR) SR programové vyhlásenie vlády (PVV) znamená, že nevysloví dôveru vlastnej vláde. V diskusii na Tablet.tv to povedal publicista Juraj Hrabko.

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Cigániková totiž vyhlásila, že nemôže súhlasiť s takým programovým vyhlásením vlády, ktoré obsahuje systém unitárnych zdravotných poisťovní. „Je to typická ´saskárčina´. Pani Cigániková nerobí nič iné, ako urobila celá jej strana, keď nevyslovila dôveru vláde Ivety Radičovej,“ reagoval Hrabko. „Nie je to tak dávno, ako Richard Sulík písomne garantoval stabilitu svojho poslaneckého klubu,“ pripomenul.

Na druhej strane, podľa Hrabka už v minulosti existovali precedensy na podobné hlasovanie, hlas svojej vláde napríklad nestihol dať ani Vladimír Mečiar. V praxi je podľa neho podstatné to, že hlasovaním o programovom vyhlásení vysloví vláde dôveru väčšina parlamentu. "Na to hlas pani Cigánikovej nie je nevyhnutný," konštatoval Hrabko.

Programové vyhlásenie je podľa Hrabka v skutočnosti kompilátom predvolebných programov koaličných strán a s jeho jednotlivými detailami nemusí súhlasiť aj viacero vládnych poslancov. „Politický význam programového vyhlásenia vlády je najmä v tom, že na jeho základe dostane vláda dôveru parlamentu,“ zdôraznil Hrabko. „Iná situácia by bola, keby vlády mali povinnosť predkladať parlamentu aj odpočet. Dnes môžu do programového vyhlásenia napísať, čo len chcú a aj tam píšu, čo len chcú. Papier znesie všetko,“ dodal.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad