M. BEŇOVÁ: Pre časť Britov sme boli migrantmi aj my. Teraz na to doplatia
Bratislava 28. marca (Teraz.sk) – Medzi politickými elitami Veľkej Británie nevládne žiadna veľká radosť z toho, že prišla chvíľa, keď musia aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z Európskej únie (EÚ). „Súhlasím s teóriou, že sa budú snažiť o tvrdý brexit, ale ten bude pre nich likvidačný. A ak sa Veľká Británia rozhodne pre tvrdý brexit, bude sa snažiť bližšie primknúť k USA, inú logiku to nedáva. Nemôžu ostať vo vzduchoprázdne. Ale v dnešnej situácii si nemyslím, že posilnenie transatlantického partnerstva bude cestou,“ povedala v diskusii na TABLET.TV europoslankyňa Smeru-SD Monika Beňová.
Aktiváciu článku č. 50 avizovala britská premiérka Theresa Mayová na 29. marca. „Začne sa proces rokovaní, ktorý by mal trvať približne dva roky. Sú základné premisy, podľa ktorých bude Európska únia tento proces riadiť,“ konštatuje Beňová. „Prvou z nich je, že s Veľkou Britániou bude jednať EÚ ako celok. Nebudú bilaterálne rokovania. Ďalšou premisou je, že pre budúcnosť fungovania EÚ musí byť úplne evidentné, že Veľká Británia nemôže odísť s tými výhodami, ktoré jej poskytovalo členstvo v EÚ,“ dodáva.
Ak by si Veľká Británia chcela ponechať voľný prístup na otvorený trh EÚ, bude podľa Beňovej Únia tvrdo žiadať, aby dodržiavala aj ďalšie základné európske slobody, ako sú voľný pohyb služieb, tovarov, občanov, či pracovných síl. „V takom prípade však nechápem, prečo chcú vystupovať z EÚ,“ poznamenala europoslankyňa. Dodala, že otázkou je aj to, ako sa bude ďalej vyvíjať cesta Škótska, ktorého obyvatelia v referende prevažne potvrdili záujem ostať v EÚ a je možné, že tam bude nové referendum o nezávislosti.
Viac čítajte tu.