ZÁZNAM: OTS: TK Cechu kachliarov
Bratislava 30. januára (TASR TV/OTS) - Dopyt po krboch a kachľových peciach neustále rastie. Odborníci ich radia kombinovať s tepelným čerpadlom.
Vysoké životné náklady z dôvodu inflácie nútia ľudí na Slovensku prehodnocovať spôsob vykurovania. Okrem záujmu o tepelné čerpadlá a solárne systémy rastie záujem aj o krby a kachľové pece. Tie sú vhodným doplnkom a kombináciou k nízkoenergetickým zdrojom tepla.
Na Slovensku je v súčasnosti okolo 335 000 individuálne zhotovených krbov a kachľových pecí. Ich inštalovaný výkon presahuje 2 300 MW. Pre porovnanie výkon 5 reaktorov našich dvoch jadrových elektrární je 2 482 MW. Ročne sa pritom na Slovensku postaví a nainštaluje približne 10 000 nových krbov, pecí a sporákov. Zvýšený dopyt Slovákov po krboch a kachľových peciach navrhnutých na mieru eviduje Cech kachliarov už od prepuknutia pandémie Covid-19. Obmedzenie pohybu ako aj veľký nárast záujmu o kúpu domov a chát spôsobil rast investícii aj do krbov, sporákov aj kachľových pecí. Následne nízke úroky a dostupné hypotéky tento trend ešte viac podporili.
Dôvody rastu záujmu
Vojna v susednom štáte a neisté dodávky plynu prinútili domácnosti prehodnotiť čím budú kúriť svoje domovy. Krby a pece sú tak vhodnou alternatívou. Najmä v súvislosti s tým, že Európska únia prestáva podporovať fosílne palivá ako plyn. Drevo je tak samozrejmá voľba. Na Slovensku ho máme dostatok a ide pritom o obnoviteľný zdroj, ktorý neustále dorastá. Záujem o krby a pece narastá aj z dôvodu zmeny klímy. Výpadky elektriny kvôli nepriaznivému počasiu nútia ľudí hľadať spoľahlivé zdroje tepla, ktoré sú nezávislé od elektriny. Plynový kotol ako aj tepelné čerpadlo na rozdiel od krbu či pece bez elektriny nefunguje.
„V obľube sú tepelné čerpadlá, ktoré získavajú energiu zo vzduchu. Ideálne je ich pritom kombinovať s krbmi a kachľovými pecami. Klesajúca teplota vonku znižuje účinnosť najpoužívanejších tepelných čerpadiel vzduch voda, a vtedy sa ľuďom najviac pýta zakúriť si a užívať príjemné a zdravé sálavé teplo a potešiť sa pohľadom na plápolajúci oheň. Takto je možné vďaka kombinácii s našimi dielami vyťažiť z dostupných technológií maximum,“ konštatuje Štefan Bobocký, prezident Cechu kachliarov.
Ako kombinovať nízkoenergetické zdroje tepla?
Krb alebo kachľová pec sa v zahraničí a v čoraz väčšej miere ja na Slovensku kombinuje s inými nízkoenergetickými vykurovacími systémami využívajúce obnoviteľnú energiu. Najvhodnejšou kombináciou je krb alebo kachľová pec a tepelné čerpadlo (vzduch). „Keď je vonkajšia teplota nízka, tepelné čerpadlá sa stávajú takmer čisto elektrickým ohrievačom, pretože na dosiahnutie dostatočnej teploty v miestnosti je potrebné veľké množstvo elektriny. Tu môže pomôcť krb, kachľová pec alebo sporák na drevo,“ konštatuje Robert Šalvata, prezident medzinárodného zväzu kachliarov VEUKO.
Najjednoduchší model zapojenia spočíva v tom, že tepelné čerpadlo ako aj krb, či kachľová pec vykurujú oddelene. Takýto spôsob vyžaduje menej energie z tepelného čerpadla a súčasne šetrí náklady na elektrickú energiu a vykurovanie. Výhodou je nezávislosť od elektriny.
Iná zaujímavá alternatíva je tá, kedy krby alebo kachľové pece ohrievajú vodu, ktorú v dome využijete na kúrenie alebo sprchovanie. Tým sa vytvárajú lepšie podmienky pre samotné tepelné čerpadlo. Vykurujete tak efektívnejšie a súčasne šetríte náklady na spotrebu elektrickej energie.
Treťou alternatívou je tá ak máte vhodne orientovanú strechu, môžete využiť aj slnečnú energiu. Fototermika od jari do jesene ohreje vodu a vie pomôcť aj s kúrením v prechodnom období. Fotovoltika pomôže s výrobou elektrickej energie.
Drevo je bezpečné a ekologické
Európska únia nedávno revidovala nariadenie o klasifikácii obnoviteľných energií (RED III – smernica o obnoviteľnej energii). Opäť sa potvrdilo, že drevo je považované za obnoviteľný zdroj energie. Súčasne využívaním kachľových diel získate bezpečný a nezávislý zdroj tepla. Vyhnete sa tak nežiadúcim situáciám výpadkov ako napríklad počas posledných vianočných sviatkov, kedy na strednom Slovensku zostali tisícky odberných miest bez elektrickej energie.
Cech kachliarov
Cech kachliarov je profesijné združenie, ktoré pomáha záujemcom o realizáciu krbu, kachľovej pece či sporáku zorientovať sa na slovenskom kachliarskom trhu, čím ich chráni od možných problémov s funkčnosťou či požiarnou bezpečnosťou konkrétneho diela. Je v záujme serióznych kachliarov, aby pri kolaudácii domu bola okrem revíznej správy komínového telesa vyžadovaná aj odborná spôsobilosť kachliarskej firmy, ktorá dielo realizovala. Od roku 2004 je Cech kachliarov členom Medzinárodného zväzu kachliarov (VEUKO), ktorý združuje 17 zväzov z 15 európskych krajín. Viac informácií nájdete na www.cechkachliarov.sk. Odbornú konzultáciu si vyžiadajte od kachliarskych majstrov, členov Cechu kachliarov, na https://www.cechkachliarov.sk/zoznam-kachliarov.