Figeľ v TASR TV na 75. výročie zrodu NATO: Bezpečnosť a prosperita spolu súvisia
Bratislava 4. apríla (TASR) - Bezpečnosť vždy súvisí so stabilitou a stabilita s prosperitou. V relácii CD Klub Pavla Demeša v TASR TV to vo štvrtok pri príležitosti 75. výročia založenia Severoatlantickej aliancie vyhlásil Ján Figeľ, niekdajší hlavný vyjednávač slovenskej vlády pre vstup do EÚ a spolupredseda Vládneho výboru PRENAME pre vstup do NATO.
"Radi diskutujeme o prosperite, o zdravotníctve, o financiách a tak ďalej, ale to všetko začína a vracia sa k téme bezpečnosti. Preto je dôležitá a zostane dôležitá," vyhlásil bývalý eurokomisár.
Na úvod relácie tiež pripomenul, že presne pred 75. rokmi, teda v roku 1949, bola podpísaná Severoatlantická zmluva. "USA boli (vtedy) prvýkrát ochotné vytvoriť alianciu s európskymi partnermi, a teda angažovať sa mimo západnej hemisféry. To bol veľký prelom," povedal.
Za 75 rokov existencie nemuselo NATO revidovať ani jeden článok svojej zakladajúcej zmluvy, čo je podľa Figeľa znakom jej kontinuity a aktuálnosti. Rozširovanie Aliancie zase svedčí o jej atraktívnosti, zdôraznil.
Procesy súvisiace so vstupom Slovenska do NATO sa rozbehli po roku 1998 a do Aliancie bolo napokon Slovensko pozvané na summite v Prahe v roku 2002, pripomenul Figeľ. "Naši susedia boli pozvaní päť rokov pred nami a my sme vytvorili istý otáznik alebo bezpečnostné vákuum, a preto bolo dôležité, aby sme nezaváhali," povedal.
Dvadsať rokov po vstupe Slovenska do NATO sa však podľa Demeša objavujú pochybnosti a diskutuje sa o možnosti neutrality štátu.
"Neutralita, ak má mať váhu, musí byť garantovaná zvnútra aj zvonku," povedal Figeľ. "História potvrdzuje, že menšie štáty potrebujú garanta, spojenca, niekoho, o koho sa môžu oprieť. V tomto zmysle by naša neutralita bola len závislosť iného druhu – a byť závislým nie je dobré," upozornil. Dodal, že hovoriť o nevyhnutnosti neutrality je buď prejavom naivity, alebo záujmov odlišných od potrieb národa.
V súvislosti s vojnou na Ukrajine Figeľ povedal, že jej riešenie by mohlo prísť zo strednej Európy, pričom dosiahnutie mieru by malo byť aj napriek rozdielom spoločným záujmom Slovenska, Česka, Maďarska i Poľska. Mier však podľa neho musí byť spravodlivý, aby bol udržateľný.
Týmto smerom by sa podľa Figeľa mal uberať aj júlový summit Aliancie vo Washingtone. "NATO by malo byť rešpektovaným spoločenstvom, na ktoré si netrúfne ani Rusko. Zároveň musí byť politicko-vojenským spoločenstvom, ktoré pomôže... zastaviť vojnu v Európe, lebo hrozí, že bude horšie," upozornil.