BERÉNYI a FREŠO: Pravicový zlepenec by sa navzájom kontroloval
PREHRAŤ

BERÉNYI a FREŠO: Pravicový zlepenec by sa navzájom kontroloval

Lídri SMK a SDKÚ–DS v predvolebnej diskusii TABLET.TV spolu odsúdili váhavé vyjadrenia časti pravice o koalícii so Smerom. Nezhodli sa na rovnej dani a potrebe vytvoriť VÚC na južnom Slovensku.
Bratislava 23. februára (Teraz.sk) – Jedna ani dve pravicové strany v koalícii by "nepoľudštili" Smer-SD natoľko, že by takáto vláda mala zmysel. Naopak, aj keď predseda Smeru Robert Fico pejoratívne označuje prípadnú širokú pravicovú koalíciu „zlepencom“, práve takéto zoskupenie by mohlo byť zárukou boja proti korupcii a klientelizmu. V poradí už v štvrtej predvolebnej diskusii TABLET.TV sa na tom zhodli predsedovia SDKÚDS a SMK Pavol Frešo a József Berényi, podľa ktorých by sa členovia takejto širokej koalície kontrolovali navzájom.

Obaja jednoznačne odmietli možnosť, že by ich strany po voľbách uvažovali o koaličnej spolupráci so Smerom-SD.

„Preto sú nešťastné vyjadrenia zo strany #SIETe, ktorá by do toho (koalície so Smerom, pozn. Teraz.sk) možno aj išla a podľa programu tam môže ísť hoci aj zajtra,“ povedal Frešo. „Aj vyjadrenia pána Bugára, ktorý naozaj kľučkuje, kĺže sa ako... nechcem povedať aký tvor, sú veľmi nezodpovedné,“ dodal. „Náš najväčší vyzývateľ, MOST–HÍD, vidíme, akým spôsobom kľučkujú, či idú alebo nejdú so Smerom. Nevyjadrujú sa jednoznačne,“ doplnil Berényi.

Bugár aj Procházka v tretej predvolebnej diskusii na TABLET.TV možnosť koalície so Smerom jasne odmietli. Iné médiá však priniesli aj menej jednoznačné vyhlásenia na adresu možnosti pravo – ľavej spolupráce.

Tak #SIEŤ ako aj MOST–HÍD majú podľa prieskumov preferencie, ktoré im zaručujú postup do Národnej rady. SDKÚDS aj SMK potrebných päť percent prekročili len v niektorých prieskumoch.

„Jediné, čo môžete urobiť, je, že komunikujete so svojimi voličmi, upozorníte na to, že strán, ktoré sa dostávali pod päť percent je možno štyri – päť – šesť a aj tie, ktoré dnes nevyzerajú, že sú pod päť percent,“ reagoval Frešo na otázku, ako chce zabrániť potenciálnemu odchodu svojich voličov k stranám, u ktorých neriskujú prepadnutie hlasu.

„Nie je úplne normálne, ak majú niektoré strany u jednej agentúry osem percent a u druhej pätnásť percent. Každý štatistik vám povie, že pokiaľ sa to deje opakovane, tak sa s prieskumami manipuluje,“ dodal Frešo. Manipuláciu s prieskumami považuje za možnú aj Berényi. Vzhľadom na pomerne verných voličov SMK, a aj skutočnosť, že vo viacerých posledných hlasovaniach uspela lepšie ako v prieskumoch, významnejší odchod voličov v dôsledku údajov z prieskumov nepredpokladá.

Viac čítajte tu.