D. JARJABEK: Môj sen? Obnoviť amfiteáter na Devíne
PREHRAŤ

D. JARJABEK: Môj sen? Obnoviť amfiteáter na Devíne

Vyjadrenia Igora Matoviča po smrti Pavla Pašku boli hyenistické. Nová ministerka Ľ. Laššáková si zaslúži šancu ukázať, ako bude riadiť rezort. V TABLET.TV to uviedol poslanec D.Jarjabek (Smer-SD).

Bratislava 13. apríla (Teraz.sk) – Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) nepovažoval za správne uchádzať sa v aktuálnej politickej situácii o post ministra kultúry. Ak by ale mal povedať svoj sen o veľkom projektes podporou rezortu, bola by to podľa neho obnova roky spustnutého amfiteátra na sútoku Dunaja a Moravy na Devíne.

„Ja som ten amfiteáter zažil ako malý chlapec. Videl som na sútoku dvoch riek so zapadajúcim slnkom po prvý krát Suchoňovho Svätopluka. Úžasného Svätopluka. Tam sa zmestilo 60 – 70.000 ľudí. Chýba to Slovensku, chýba to Bratislave,“ povedal Jarjabek v diskusii na TABLET.TV.

Za predpokladu určitých legislatívnych zmien by podľa neho mohlo ministerstvo kultúry výraznejšie finančne podporiť napríklad aj umelecké vysoké školy. „Tieto školy robia istú verejnú činnosť a robia ju zo svojich prostriedkov. Ministerstvo kultúry (MK) SR by malo prispieť istou časťou na divadlá, výstavy a koncerty. A mali by sa konečne pohnúť aj platy v kultúre,“ poznamenal.

Osobne podporuje financovanie verejnoprávnych médií kombináciou príjmov z koncesionárskych poplatkov a podporou zo štátneho rozpočtu. Úplné zrušenie koncesionárskych poplatkov by podľa neho viedlo k zmene verejnoprávnych médií na štátne. Diskusiu o legislatívnych zmenách v zákone o RTVS však pripúšťa. 

„My sme mali v pláne urobiť revíziu zákona, ktorý sme náročky štyri roky nechali v tom znení, ako ho navrhol Daniel Krajcer. Sú veci, na ktoré sa treba pozrieť a vyhodnotiť ich. Tak isto ohľadom Tlačového zákona,“ povedal Jarjabek. Nebráni sa ani diskusii o kvótach na slovenskú hudbu v rádiách, osobne si však myslí, že sa toto zákonné opatrenie osvedčilo a v éteri pribudlo viac slovenskej hudby, nielen populárnej, ale napríklad aj vážnej hudby.

Priznal, že po odstúpení exministra Mareka Maďariča s ním predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč hovoril aj o možnosti kandidovať na post ministra. Podľa Jarjabka však bolo vhodnejšie osloviť človeka, ktorý nemá dlhoročnú históriu pôsobenia vo veľkej politike. „Ja nie som politicky zamazaný, ale počmáraný som, mám politickú históriu,“ povedal.„Takýto post ministra určite nie je za odmenu,“ dodal.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad