R.KALIŇÁK: Nábytok pre policajné oddelenia vyrábame v rómskej osade
PREHRAŤ

R.KALIŇÁK: Nábytok pre policajné oddelenia vyrábame v rómskej osade

Rezort vnútra robí opatrenia na prevenciu kriminality a podporuje integráciu Rómov z osád. Ale ak chceme zaistiť bezpečnosť, je dôležitá aj represia, povedal v TABLET.TV minister vnútra R. Kaliňák.

Bratislava 6. februára (Teraz.sk) – Pripravovaný zákon o potláčaní kriminality v rómskych osadách nie je spontánnou reakciou na aktuálnu situáciu, ale logickým vyústením dlhoročných aktivít rezortu vnútra. „Nie je to len o represii. Ale je to aj o nej, bezpečnosť občanov bude vždy na prvom mieste. A nielen vo vnútorných otázkach, ale aj otázkach migrantov. Aj tam sme kritizovaní, že sme rasisti. Nie sme,“ povedal v diskusii na TABLET.TV podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Jedným z troch pilierov pripravovaného zákona je prevencia a podpora vytvárania komunitných centier v rómskych osadách, ďalšie dva sú represívne, smerujú k posilneniu právomocí policajtov a vytvoreniu integrovaných policajných oddelení s vyšším počtom policajtov podporených ešte občianskymi hliadkami. 

Podľa Kaliňáka by prijatie zákona malo umožniť policajtom prijímať adresné opatrenia určené pre špecifickú lokalitu. Chce tým reagovať na trend, podľa ktorého kriminalita vo väčšine z 1600 rómskych osád klesá podobným tempom ako v celoslovenskom priemere, v dvoch stovkách špecifických problémových lokalít však nie.

„Napríklad v Trebišove je pokles kriminality polovičný a zásadne stúpla objasnenosť. Výrazne tam pomáhajú kamery. V Sečovciach klesla z 337 (trestných činov, pozn. Teraz.sk) na 170 a objasnenosť z 56 percent na 77. Ale Krompachy? Kleslo to z 289 na 230, teda len o niečo viac ako 20 percent,“ upozornil Kaliňák.

Práve v Krompachoch predstavil základné tézy návrhu zákona. „Pre ilustráciu toho, čo presne chceme robiť. Krompachy patria medzi oblasti, v ktorých vývoj situácie patrí medzi najhoršie,“ povedal. Tvrdí, že návrh zákona pripravovali rok na základe údajov z regiónov, aj diskusie s policajnými rómskymi špecialistami.

Viac čítajte tu.