KORČOK: Zahraniční diplomati vyslovujú veľký rešpekt voči Slovenskej republike a jej vláde
PREHRAŤ

KORČOK: Zahraniční diplomati vyslovujú veľký rešpekt voči Slovenskej republike a jej vláde

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Bratislava 28. mája (TABLET.TV) - Európska komisia prichádza s absolútne historickým a bezprecedentným návrhom z hľadiska objemu, ale aj nástrojov pomoci členským štátom, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí v relácii CD Klub na TABLET.TV. Reagoval tak na plán na oživenie európskeho hospodárstva s objemom 750 miliárd eur, ktorý v pléne Európskeho parlamentu v stredu 27. mája predložila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

 "Keby mi toto bol niekto povedal pred troma mesiacmi, tak mu poviem, že je to absolútna teória a utópia," tvrdí I. Korčok a dodáva, že je to dôkaz toho, že Európania v kríze prichádzajú s niečím, čo ich zasa niekam posunie.

"Verím, že táto kríza sa môže premeniť na šancu pre Slovensko. Želal by som si, aby sme to využili ako modernizačný nástroj  pre túto krajinu v oblasti ekonomiky a digitalizácie," myslí si šéf slovenskej diplomacie.

Na margo momentálnej situácie na Slovensku I. Korčok uviedol, že každý zahraničný diplomat, s ktorým v poslednom komunikoval, vyslovil rešpekt voči Slovenskej republike a vláde za to, ako sme doteraz zvládli zdravotnú časť korona krízy, tvrdí šéf diplomacie Ivan Korčok. "Spätne na túto krízu budeme pozerať nielen z hľadiska toho, ako sme uspeli medicínsky, ale toho, ako sa z tejto krízy následne dostaneme," dodáva minister.

Ako uviedol, rezort diplomacie stál pred veľkou výzvou, ako dopomôcť vyše 6300 slovenským občanom dostať sa späť na Slovensko v rámci repatriácie. Podľa neho v tomto prípade "zafungovala európska solidarita, to znamená, že sme si pomáhali navzájom".

"V týchto dňoch robíme ďalší krok, teda umožňujeme našim občanom, aby cestovali na 48 hodín do ôsmich krajín bez toho, aby museli byť pri návrate testovaní alebo aby mali povinnosť karantény," dodáva šéf diplomacie.

Na margo programového vyhlásenia vlády v oblasti zahraničnej politiky I. Korčok uviedol, že je to vážny politický záväzok, za ktorý zahlasovala veľká väčšina poslancov. "Som spokojný z viacerých dôvodov. V oblasti zahraničnej politiky z tohto krátkeho dokumentu vieme, kde chce Slovensko patriť, s kým chceme toto miesto upevniť, čo sú naše priority," tvrdí.

"Dnes by chcel byť každý za pekného - aj ja by som najradšej prinášal dobré správy, ale treba sa postaviť k veciam tak, aké sú, a to prináša obvykle napätie. Ale toto napätie neeskaluje zďaleka tak, ako to mnohí chcú vidieť, teda nejakým zásadným rozkolom v koalícii," vysvetľuje I. Korčok svoj postoj k názorovým rozporom medzi premiérom Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Pozrite si reláciu CD Klub s Pavlom Demešom.