Pápež v SR: Vzťah občanov k pápežovi sa zlepší, očakáva od návštevy Dravecký
PREHRAŤ

Pápež v SR: Vzťah občanov k pápežovi sa zlepší, očakáva od návštevy Dravecký

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Club bol bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici Jozef Dravecký.

 

Bratislava 9. septembra (TASR) - Vzťah občanov Slovenska k pápežovi sa zlepší, keď ho uvidia naživo, myslí si bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici Jozef Dravecký. Uviedol to v relácii Pavla Demeša CD Club, kde tiež priblížil, ako funguje vatikánska diplomacia.

"Od poslednej pápežskej návštevy Jána Pavla II. na Slovensku z roku 2003 sa zmenilo postavenie cirkvi a vzťah ľudí k nej a k pápežovi. Ján Pavol II. bol populárnejší a mediálnejší. Voči Františkovi je vo svete otvorená opozícia katolíkov, ktorá má trochu ozvenu aj na Slovensku. František ľudí nezaujme na prvý pohľad, no má obrovské pastoračné skúsenosti, používa jednoduchý ľudský jazyk a je príťažlivá osobnosť," uviedol Dravecký, ktorý očakáva, že aj týmto môže František Slovákov milo prekvapiť. Ľudia ho podľa neho poznajú iba z televízie či tlače a preto sú váhaví.

"Cirkev má okrem toho svoje problémy, napríklad nedoriešený prípad odvolaného arcibiskupa Bezáka, či zápasy medzi štátom a cirkvou. Väčšinou sú to formálne záležitosti," uviedol Dravecký. František podľa neho možno vidí aj ďalšie problémy, pre ktoré chce prísť.

Bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici do úradu nastúpil v roku 2007, za pôsobenia Benedikta XVI, ktorý v roku 2013 abdikoval a nastal stav "uprázdneného pápežského stolca".

"Abdikácia sa stane raz za 500 rokov, pričom bolo veľa vecí nedoriešených pre moderné časy. Napríklad si nikto nepamätal, aký je právny stav pre abdikáciu pápeža a aj voľba mala zastaralé predpisy. Konkláve napokon rýchlo zvolilo nečakaného kandidáta (Františka), ktorý však na seba upozornil tvrdením, že buď sa cirkev zmení alebo cirkev nebude," uviedol Dravecký, ktorý slúžil počas pôsobenia dvoch pápežov.

"Niektoré veci, ktoré som inak získaval z tlače, som musel buď čítať medzi riadkami, alebo mať dobré styky v diplomatickom zbore či s vatikánskymi úradníkmi, aby som sa dozvedel viac," ozrejmil diplomat rozdiel medzi veľvyslanectvom pri Svätej stolici a v "bežnom štáte". Dravecký zdôraznil, že treba rozlišovať medzi Vatikánskym štátom a Svätou stolicou.

Svätá stolica je úrad pápeža, ktorý je subjektom medzinárodného práva a partnerom v mnohých dvojstranných zmluvných vzťahoch, či organizáciách. Je napríklad pozorovateľom OSN.

Vatikánsky štát spravuje určité úrady a infraštruktúru. Napríklad sociálne a zdravotné poistenie, banku, stanicu, či obchody. Je to teda obslužný aparát neviazaný na cirkev.

Svätá stolica má svoje veľvyslanectvá, ktoré sa volajú Apoštolské nunciatúry a jej veľvyslanci sú arcibiskupi. Týchto nunciatúr je pomerne veľa, aj keď aj tam existujú priakreditácie, vysvetlil Dravecký. "Napríklad keď som bol v Lotyšsku, nuncius bol v Litve a pokrýval aj Lotyšsko".

Diplomacia pri Svätej stolici je v mnohom podľa bývalého veľvyslanca klasická. Avšak v cirkevnom práve je napísané, že nuncius zastupuje pápeža v prvom rade pred miestnou cirkvou a až potom pred štátnymi orgánmi daného štátu. V jeho poste je zakódovaná dualita, keďže nie je iba veľvyslancom. Nuncius má veľmi dôležité cirkevné úlohy, napríklad v menovaní nového biskupa je jeho úloha kľúčová pri výbere kandidátov, priblížil Dravecký.