MARUŠIAK: V4 nebola v poľskej politike nikdy predmetom horúcich debát
PREHRAŤ

MARUŠIAK: V4 nebola v poľskej politike nikdy predmetom horúcich debát

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol riaditeľ Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Marušiak.

 

Bratislava 3. novembra (TASR) - Vyšehradská štvorka (V4) nebola nikdy predmetom horúcich debát v poľskej politike. To je pre Poľsko príliš malý aktér. V relácii CD Klub Pavla Demeša v TASR TV to uviedol riaditeľ Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Marušiak.

Ako skonštatoval, horizonty poľskej zahraničnej politiky a priority smerujú skôr východozápadným smerom - na východe Rusko a Ukrajina a na západe Nemecko.

"Keď sa v roku 2022 začalo otvorene hovoriť o poľsko-maďarskom spojenectve v rámci V4, poľská vláda priznala, že spojenectvo s (maďarským premiérom Viktorom) Orbánom je záležitosťou minulosti a prekážkou je pozícia Maďarska v konflikte na Ukrajine," pripomenul Marušiak.

Výzvy v rámci V4 vidí najmä v geopolitických otázkach, ktoré spôsobovali "útlm vyšehradskej spolupráce v posledných rokoch". Krajiny V4 môže spájať otázka nelegálnej migrácie. Podotkol, že toto zoskupenie spájajú ale zároveň aj rozdeľujú bezpečnostné otázky.

V mnohých aspektoch, ideologických či vojenskobezpečnostných vo vzťahu k Ukrajine, sa môže podľa jeho slov V4 "zredukovať na spoluprácu Horného a Dolného Uhorska". Zároveň však pripúšťa aj vznik iných spojenectiev.

Podľa Marušiaka možno očakávať, že Poľsko bude mať novú vládu do začiatku decembra, pričom pravdepodobnosť, že líder poľskej Občianskej platformy (PO) Donald Tusk bude premiérom, môže byť podľa neho až 80 percent.

"Čo sa týka zahraničnej politiky, medzi rozhodujúcimi silami panuje konsenzus. To znamená, že nie je tam nejaký konflikt, napríklad čo sa týka podpory Ukrajiny či strategických cieľov, ako si obe zoskupenia predstavujú pozíciu Poľska v Európskej únii alebo v Severoatlantickej aliancii," uviedol Marušiak.

PO sa podľa neho líši od doteraz vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) tým, že prikladá veľký význam rozvíjaniu dobrých vzťahov s partnermi v EÚ. "Obe strany však majú stratégiu, aby sa Poľsko zaradilo medzi kľúčových aktérov v EÚ. To znamená, aby bolo vnímané na porovnateľnej úrovni ako Nemecko a Francúzsko," dodal.