KUBIŠ: Ruský útok na Ukrajinu je silovým úderom pre povojnové usporiadanie sveta
PREHRAŤ

KUBIŠ: Ruský útok na Ukrajinu je silovým úderom pre povojnové usporiadanie sveta

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol slovenský diplomat Ján Kubiš.

Na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose sa pomenovalo veľa problémov, ale našlo sa len málo riešení, väčšina vystupujúcich sa zhodla na tom, že toto je mimoriadne kritická a ťažká doba, ale zatiaľ si s tým nevieme poradiť, myslí si bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš.

„Dnes sme na konci etapy unilaterálneho sveta, vidíme, že sa formuje multipolárny svet a je to svet, ktorý znamená možno viac demokracie, ale aj viac chaosu, nepredvídateľnosti, fragmentácie... Agresia Ruskej federácie voči Ukrajine je silový úder nielen pokiaľ ide o Ukrajinu, ale aj celý medzinárodný svet ako bol konštruovaný a spolupracoval až doteraz. Potrebovali by sme preto omnoho viac budovať vzájomnú dôveru – to je výzva, ktorá prišla v Davose od mnohých svetových lídrov,“ dodáva J. Kubiš.

„Ide nielen o dôveru medzi štátmi, ale aj dôveru občanov vo vládu, inštitúcie, správanie sa spoločnosti, dôveru v demokratické procesy aj výsledky demokratických volieb,“ tvrdí slovenský diplomat.

„Jedno z hlavných rizík, ktoré boli v Davose pomenované, bolo prevládanie dezinformácií pri použití moderných technológií vrátane sociálnych sietí a umelej inteligencie,“ dodáva J. Kubiš.

Pozrite si reláciu CD Klub, dozviete sa viac aj o názore J. Kubiša na reformu Organizácie spojených národov, slovensko-ukrajinské vzťahy, ako aj o kandidatúre J. Kubiša na post slovenského prezidenta.