S. SZOMOLÁNYI: Politický súper nesmie byť  nepriateľ, ale oponent v súťaži
PREHRAŤ

S. SZOMOLÁNYI: Politický súper nesmie byť nepriateľ, ale oponent v súťaži

Hostkou Pavla Demeša v relácii CD Klub bola politologička a sociologička Soňa Szomolányi.

Bratislava 23. mája (TASR TV) - Staré členské krajiny Európskej únie sa od tých nových líšia najmä kvalitou politického diskurzu, ktorá je v našom regióne skutočne veľmi nízka, tvrdí S. Szomolányi.

„Príkladom sú slová politikov, ktorí svojich súperov častujú označeniami ako kriminálnik, či vlastizradca a nedodržujú základné pravidlo demokratického správania sa – že súpera v politickej súťaži nesmiem chápať ako nepriateľa, ktorého chcem zničiť, ale ako oponenta, nad ktorým chcem zvíťaziť,“ upresňuje.

Ako spoločnosť sme v momente obratu – vývoj môže byť pozitívny, ale rovnako aj negatívny, tvrdí S. Szomolányi. „Za pozitívny prvý krok považujem spoločné vyhlásenie úradujúcej prezidentky a zvoleného prezidenta s výzvou k upokojeniu a zvolávaniu okrúhleho stola... Považujem za nevyhnutné, aby súdni predstavitelia vládnej koalície postupne odsunuli extrém zo svojich radov na okraj,“ myslí si sociologička.

„Ako krajina sme sa veľmi postupne prepracovávali k tomu, čo je predpokladom stabilnej konsolidovanej demokracie, teda ku základnému konsenzu národnej elity. Nie je to o tom, že nebudeme mať žiadne konflikty, to je ilúzia. Ide o to, ako tie konflikty, ku ktorým v spoločnosti prirodzene dochádza, budeme riešiť civilizovanou cestou,“ dodáva sociologička.

Pozrite si reláciu CD Klub s Pavlom Demešom a Soňou Szomolányi.