CHMELÁR: Systém je úplne prehnitý, riešenia preto musia byť radikálne
PREHRAŤ

CHMELÁR: Systém je úplne prehnitý, riešenia preto musia byť radikálne

Socialisti.sk chcú zrušiť SIS, zdravotné poisťovne, druhý dôchodkový pilier a vystúpiť z NATO. V diskusii na TABLET.TV to povedal líder hnutia Eduard Chmelár.

Bratislava 6. novembra (Teraz.sk) – Tri desaťročia od novembra 1989 stále tlačíme pred sebou tie isté vážne problémy, ktoré sa podľa lídra hnutia Socialisti.sk Eduarda Chmelára ďalej nabaľujú ako snehová guľa. „Od odluky cirkvi od štátu cez nefunkčné súdnictvo až po isté formy vlastníctva, kedy sa síce sľubovala pluralita vlastníckych foriem, ale hneď na začiatku boli zlikvidované družstva, teda možnosť akejkoľvek ekonomickej demokracie. Systém je úplne prehnitý, niektoré veci sa proste nedajú riešiť inak ako veľmi radikálne,“ povedal Chmelár v diskusii na Tablet.tv.

„Chceme obnoviť demokraciu a prehĺbiť demokraciu, vrátiť moc do rúk ľuďom, vrátiť im kontrolu nad vlastnými životmi. Pretože to v súčasnom oligarchickom režime prakticky nie je možné,“ tvrdí Chmelár. „Chceme byť byť alternatívou k tejto podobe kapitalizmu. Chceme prekonávať kapitalizmus,“ vyhlásil. Dodal, že jeho hnutie sa nehlási k tradícii totalitného systému, ktorý tu vládol pred rokom 1989. „Ten systém treba nazývať štátnym kapitalizmom, to nemalo s ideálmi socializmu spoločné prakticky nič,“ tvrdí.

Podľa Chmelára sa Socialisti.sk hlásia k enviromentálnemu hnutiu, ktoré deklaruje, že problémy typu klimatická zmena sa v podmienkach kapitalizmu efektívne riešiť nedajú. „Jednoducho tam nepustia isté mechanizmy, keď máte všetko zamerané na rast zisku. Tak nemôže fungovať verejný záujem,“ povedal Chmelár.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad