P. MIHÓK: Slovensku pred 25 rokmi ekonomicky nikto neveril
PREHRAŤ

P. MIHÓK: Slovensku pred 25 rokmi ekonomicky nikto neveril

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) si 1. júla pripomenie 25. výročie svojho vzniku.

Bratislava 30. júna 2017 (TABLET.TV) – Ako sa za štvrťstoročie zmenila významná stavovská organizácia i slovenská ekonomika, hovorí jej predseda Peter Mihók.

 Slovensku pred 25 rokmi ekonomicky nikto neveril. Väčšina ľudí doma aj v zahraničí sa, podľa Mihóka, v roku 1992 obávala o ekonomické prežitie budúcej Slovenskej republiky. "Povedal by som, že nám nedávali veľké šance. Ja som bol optimista, nechcem však robiť generála po vojne, preto sme aj založili túto inštitúciu - SOPK," priblížil Mihók, s tým, že ľudia v zahraničí  začiatkom deväťdesiatych rokov vo všeobecnosti nepoznali reálny ekonomický potenciál Slovenska.

"Slovensko v tom čase stále vnímali ako zaostalú agrárnu krajinu, ktorá má zopár priemyselných podnikov. Okrem toho však štruktúru slovenskej ekonomiky nepoznali, ale my, čo sme ju poznali, sme boli oveľa väčší realisti. Slovensko som vtedy vnímal ako kompaktnú ekonomiku, ktorá bola svojim spôsobom komplementárna aj k českej ekonomike. Menšia ekonomika sa ľahšie manažuje, čo sa aj následne ukázalo pri ďalšom vývoji," poznamenal Mihók.

Slovensko malo veľký strojársky potenciál. „Strojárina dala základ pre rozvoj ďalších odvetví. V strojárstve, osobitne v zbrojárskom priemysle, pracovali v tom čase vysokokvalifikovaní, technicky orientovaní a technicky vzdelaní ľudia. Toto dávalo obrovský potenciál pre rozvoj Slovenska, čo sa aj následne ukázalo. Našim hlavným vkladom do rozvoja neboli peniaze, ale ľudský potenciál," upozornil Mihók.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad