S. Pánis: Rast cien ropy už zdražil dovolenky Slovákov
PREHRAŤ

S. Pánis: Rast cien ropy už zdražil dovolenky Slovákov

Kým kurz eura klesá na tohtoročné minimá, cena ropy dosahuje viacročné maximá. Ako tento vývoj ovplyvní slovenskú a európsku ekonomiku? Hovoril o ňom analytik J&T banky Stanislav Pánis.

Ropa je najdrahšia od konca roka 2014 a barel referenčnej európskej ropy Brent už atakuje hranicu 80 dolárov. „Prvou príčinou drahšej ropy je fakt, že svetová ekonomika veľmi rýchlo rastie, najrýchlejšie za posledných osem rokov. Tým pádom rastie aj dopyt po rope ako takej. Dohoda OPEC a Ruska o obmedzení ťažby mala priniesť zníženie stavu zásob vo svete, čo sa podarilo a vytvorilo to ďalší tlak na rast cien. Na cenu ropy má vplyv aj odstúpenie USA od jadrovej dohody s Iránom. No tlak na rast cien by tu bol aj bez vypovedania tejto dohody,“ vysvetlil Pánis.

Drahšiu ropu cítime aj na Slovensku cez infláciu. V apríli dosiahol rast cien 2,9 %, čo je najviac od roku 2012. „Drahšia ropa cez ceny v doprave pôsobí na rast inflácie na Slovensku, no nie je to hlavný faktor. Hlavným faktorom je rast cien potravín. Ak však budú ceny ropy ďalej rásť a kurz eura by naďalej oslaboval, tak sa to odzrkadlí na výške inflácie viac. V minulosti boli ceny pohonných látok miernym protiinflačným faktorom, v súčasnosti sa javia ako proinflačné,“ upozornil Pánis.

S blížiacou sa letnou sezónou to znamená aj drahšie dovolenky pre Slovákov. „Už teraz vidíme, že ceny pohonných látok na Slovensku idú nahor, čiže aj týmto spôsobom cítime drahšiu ropu aj u nás. Dovolenky budú o niečo drahšie. Slováci často cestujú na Balkán autami, kde sa im cesta predraží pre drahšie palivá. Navyše, aj cestovné kancelárie zavádzajú palivové príplatky na letecké zájazdy,“ dodal Pánis.

Pozrite si rôáciu EKONOMIKA Tu a teraz s moderátorom Richardom Kvasňovským.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad