M. Jesný: Ak si chce SR zachovať pozíciu vo výrobe áut, musí vyrábať elektromobily
PREHRAŤ

M. Jesný: Ak si chce SR zachovať pozíciu vo výrobe áut, musí vyrábať elektromobily

Hosťom Richarda Kvasňovského v relácii EKONOMIKA TU a teraz je analytik Revue priemyslu Martin Jesný.

Slovensko opäť dosiahlo rekordný rok vo výrobe automobilov. Dokážeme pozíciu udržať do budúcnosti aj vo svete elektromobilov a áut s alternatívnymi pohonmi? Aj o tom hovoril analytik Revue priemyslu Martin Jesný.

Automobilový priemysel na Slovensku je na vrchole. O pár rokov môže byť všetko inak, pretože v oblasti výroby elektromobilov nám uniká vlak. Slovensko tak môže prísť o pozíciu špičkového producenta v automobilovom priemysle. „Výroba automobilov je v SR na vrchole, využitie kapacít je takmer stopercentné. Slovenský automobilový priemysel šliape na plný plyn. Túto úroveň výroby už držíme v podstate niekoľko rokov. Uniká nám však oblasť elektromobilov, ktorá začína vstupovať do fázy veľkosériovej výroby. Táto oblasť Slovensko výraznejšie nezasiahla. Zatiaľ sa vyrába len jeden model elektromobilu v menších sériách,“ upozornil Jesný.

Elektromobilita je novou technológiou, ktorá sa presadzuje vďaka cieľom EÚ, ktoré žiadajú členské krajiny výrazne znižovať emisie skleníkových plynov do najbližších rokov. Slovensko v tejto oblasti čelí výraznej konkurencií susedných štátov, najmä Maďarska.

„Maďarsko má vo výrobe elektromobilov výrazný náskok, pretože má rozpracované projekty troch veľkých nemeckých automobiliek, má výrobu batérií a v rámci motorárne v Győri vyrába elektrické motory. Keďže ide o novú technológiu, výroba viaže aj veľkú časť vývoja. V tomto prepájaní aj na výskumné pracoviská a na univerzity Slovensko zatiaľ ťahá za kratší koniec,“ konštatoval Jesný, podľa ktorého ak si chce slovenský automobilový priemysel udržať konkurencieschopnosť, musí pracovať aj s novou technológiou výroby elektromobilov.

„V záujme slovenského priemyslu je, aby sme niektoré elektromobily vyrábali aj u nás. Automobilkám musí stáť za to u nás opäť investovať a zmeniť časť výroby na produkciu elektromobilov. Dôležité je, aby sme identifikovali, aké máme silné stránky v oblasti vo vývoji elektromobilov, identifikovali malé množstvo oblastí, kde sme najďalej a dať im čo najširšiu finančnú a výskumnú podporu. To pritiahne pozornosť automobiliek a aj dodávateľov,“ dodal Jesný.

Na Slovensku sa podľa Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky aj v minulom roku vyrobilo viac ako milión vozidiel. Produkcia v automobilových závodoch Volkswagen Slovakia, Kia Motors Slovakia, PSA Group Slovakia a Jaguar Land Rover dosiahla spolu podľa predbežných výsledkov viac ako 1.080.000 vozidiel.

Podiel výroby automobilov na celkovej priemyselnej produkcii dosiahol 46,8 % a automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte Slovenska podieľal 35 %. Už niekoľko rokov Slovensko vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov, a to počtom 198 áut.

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad