P. HECHTBERGER: Staršie byty na Slovensku sú podpoistené
PREHRAŤ

P. HECHTBERGER: Staršie byty na Slovensku sú podpoistené

Ceny nehnuteľnosti na Slovensku výrazne stúpajú, ľudia však na zmenu poistnej sumy často zabúdajú. Aj o takýchto prípadoch hovorí Petr Hechtberger z projektu Financie ľudskou rečou.

Bratislava 15. júna 2017 (TABLET.TV) – Ceny nehnuteľnosti na Slovensku výrazne stúpajú, ľudia však na zmenu sumy, na ktorú majú poistený byt či dom často zabúdajú. Takéto  prípady sa týkajú najmä starších bytov. „Málo sa stretávam s tým, že by si poistenie nehnuteľností dávali ľudia do poriadku. Fenoménom v poslednej dobe je aj to, že klienti majú síce poistenú nehnuteľnosť, ale ak sa pozrieme na zmluvy, tak majú poistené len samotné zariadenie nehnuteľnosti. Často sú potom v šoku,“  skonštatoval Hechtberger.

V praxi sa stretáva s prípadmi, že suma, na ktorú majú ľudia poistenú nehnuteľnosť je často o polovicu nižšia ako je jej aktuálna trhová hodnota. „Pri nehnuteľnostiach, ktoré sú založené v prospech banky, tento problém nastať nemôže. Funguje to tak, že pokiaľ si človek berie hypotéku, tak musí byť poistná zmluva vinkulovaná v prospech banky. Tá nepustí čerpanie hypotéky, pokiaľ nie je poistná suma adekvátna úveru,“ priblížil Hechtberger.

Banky vyžadujú, aby bola nehnuteľnosť poistená do výšky poskytnutého úveru. Ak si teda klient kupuje byt, ktorý má hodnotu 100.000 eur a berie si úver vo výške 80.000 eur, tak z pohľadu banky musí byť poistná suma minimálne na 80.000 eur, aby pokryla pôžičku. „Podpoistenie sa skôr týka nehnuteľností, ktoré nie sú založené v prospech banky. Ide o staršie byty,“ dodal Hechtberger.