P.Polák: Na Slovensku novú smernicu o platobných službách zatiaľ nepocítime
PREHRAŤ

P.Polák: Na Slovensku novú smernicu o platobných službách zatiaľ nepocítime

Bankový trh v EÚ čaká od januára významná zmena. Do platnosti vstúpi smernica, ktorá zruší lukratívny monopol bánk na prístup k údajom o účtoch. O zmenách hovoril Peter Polák zo spoločnosti Softec.

Najdôležitejšou zmenou smernice PSD2, ktorá začne platiť 13. januára 2018, je otvorenie bankových účtov voči tretím stranám. „Po autorizácií majiteľom účtu si ho môžu prezrieť aj tretie subjekty. Trh platobných služieb sa otvorí a nebudú na ňom len banky, ale aj iné, najmä telekomunikačné či technologické spoločnosti, ako je Google alebo Facebook,“ vysvetlil Polák.

Smernica nezačne platiť hneď naplno. Subjekty trhu budú mať ešte prechodné obdobie 18 mesiacov na prípravu. „To, čo malo byť povinné pre banky, bude nateraz dobrovoľné. Môžu uplatňovať vlastné technické špecifikácie, vlastné rozhrania. Banky ešte nie sú úplne pripravené na plnú platnosť technickej normy, keď budú musieť mať rovnaké rozhrania,“ konštatoval Polák.

Bežný spotrebiteľ na Slovensku nepocíti žiadnu veľkú zmenu. „Banky na Slovensku ponúkajú bezkontaktné platby aj kombináciu bezpečnostných prvkov pri internetbankingu. V tomto smere sme ďalej ako mnohé iné krajiny EÚ,“ upozornil Polák s tým, že Slováci nateraz nevyužijú ani ďalšiu novinku, vyplývajúcu zo smernice, keď banky alebo tretie subjekty budú musieť ponúknuť rozhrania, ktoré im naraz ukážu všetky účty. „V SR má väčšina ľudí len jeden účet. V západnej Európe je počet účtov na osobu vyšší a dáva aj väčší zmysel sledovať naraz viac účtov. Význam to však môže mať pre malých a stredných podnikateľov, predávajú tovar cez eshop do zahraničia a majú viac účtov. Pre nich má zmysel ponúknuť dátovú analýzu, aby si vedeli lepšie sledovať tok peňazí a na základe toho sa rozhodovať,“ dodal Polák.