J. BADIDA: Šefčovičov balíček primárne nerieši vysoké ceny elektriny na Slovensku
PREHRAŤ

J. BADIDA: Šefčovičov balíček primárne nerieši vysoké ceny elektriny na Slovensku

Viceprezident EK Maroš ŠEFČOVIČ predstavil dlhoočakávaný legislatívny balíček. Čo by malo priniesť vytvorenie funkčnej Energetickej únie, o tom hovorí analytik portálu Energie pre Vás Jozef BADIDA.

Bratislava 8. decembra 2016 (TABLET.TV) - Zimný balíček energetickej legislatívy, ktorý pripravil tím viceprezidenta Európskej komisie Maroša Šefčoviča, je jednou z najobsiahlejších noriem, ktoré Európska komisia predstavila v oblasti energetiky. Podľa analytika portálu Energie pre Vás Jozefa Badidu sa najväčší dôraz kladie na zlepšenie fungovania vnútorného trhu a na energetickú efektívnosť. „Vnútorný trh s energiami nefunguje pre záujmy jednotlivých členských štátov. Bránia odstráneniu bariér, aby sa s plynom a s elektrinou dalo jednoduchšie obchodovať. Naopak, pri téme energetickej efektívnosti sa vedia zhodnúť všetci, pretože ich až tak nebolí,“ uviedol Badida.

Návrh mení aj spôsob podpory obnoviteľných zdrojov energií, kde by sa malo ustúpiť od priamej finančnej podpory. „Fotovoltaické a veterné elektrárne sú už v dnešnej dobe konkurencieschopné. Mali by mať aj takzvanú „zodpovednosť za odchýlku“, čiže ak si naplánujú nejaké množstvo, ktoré chcú dodať do elektrickej siete, mali by ho dodržať. Tým sa posúvame ďalej aj z hľadiska stability týchto sietí,“ konštatoval Badida, ktorý považuje za potrebné aj posilnenie právomocí európskeho energetického regulátora ACER.