Najmocnejším politikom sveta je od piatku Donald Trump. Čo môžeme reálne očakávať od USA?
PREHRAŤ

Najmocnejším politikom sveta je od piatku Donald Trump. Čo môžeme reálne očakávať od USA?

Sledujte FAKTY A ARGUMENTY s Jurajom Hrabkom a jeho hosťami!

HOSTIA:
Jaroslav NAĎ a Pavol DEMEŠ

Bratislava 24. januára 2017 (TABLET.TV)

Bývalý riaditeľ Mossadu Shabtai Shavit (1989-1996) nedávno v rozhovore pre Jerusalem Post Magazine povedal, že „každý, kto sa snaží predpovedať politiku Trumpa, je buď úplný idiot alebo úplný šarlatán“. Skutočne je to tak?
Nový americký prezident Donald Trump krátko po svojej inaugurácii zverejnil svoje vízie týkajúce sa kľúčových oblastí politiky svojej administratívy. V časti venovanej zahraničnej politike sa píše, že „Trumpova administratíva je odhodlaná viesť zahraničnú politiku zameranú na americké záujmy a na americkú národnú bezpečnosť“. Základným princípom Trumpovej diplomacie bude heslo „Mier prostredníctvom sily". Jeho dodržiavanie by malo priniesť pokojnejší svet, v ktorom bude menej konfliktov a viac spoločných záujmov.

Hlavnou prioritou Trumpovho ministerstva zahraničných vecí bude porážka Islamského štátu a ďalších islamistických teroristických skupín. S týmto cieľom budú USA v prípade potreby presadzovať „agresívne spoločné a koaličné vojenské operácie".
Európa už zrejme nebude mať také silné miesto v zahraničnej politike USA ako doteraz. Sú na to európski lídri pripravení?

Jaroslav NAĎ
odborník na obranu a bezpečnosť
"K tomu proruskému naratívu Donalda Trumpa by som rád poznamenal, že sme videli aj prezidenta Busha, ml., ako s Putinom jazdili na koňoch na jeho ranči, bolo to veľké priateľstvo a po chvíli sa zmenilo na veľmi chladné vzťahy, lebo vznikla vojna s Gruzínskom. Aj za Obamu nastal reset vzťahov, ale potom prišla Ukrajina. Aj teraz očakávam presne rovnaký vzťah v prípade Spojených štátov. Najprv pozitívne signálny, potom sa niečo stane a tá situácia bude iná. A bude vtipné pozorovať zmenený naratív protiamerických vzťahov zo strany Ruska.

Pavol DEMEŠ 
zahraničnopolitický analytik
"Donald Trump sa čoskoro určite zrazí s dvoma realitami, jedna bude zahraničnopolitická a druhou budú členovia jeho kabinetu. Ak si dnes pozriete, čo hovorí minister obrany alebo minister zahraničných vecí, tak mnohé ich postoje sú diametrálne odlišné od toho, čo hovorí Donald Trump. Trump sa zatiaľ s nikým neradil, ale teraz ako prezident sa bude musieť opierať o svoj kabinet a neverím, že ľudia, ktorých si vybral, budú chcieť utŕžiť hanbu...
Donald Trunp s Borisom Johnsonom zasiahli zásadným spôsobom do transatlantického priestoru a EÚ sa teraz v záujme sebazáchovy dvadsaťsedmičky nesmie nechať demoralizovať, bude sa musieť viac zomknúť a vysvetliť Trumpovi aj Mayovej, o čom sú naše záujmy a vyjednávať s nimi s ohľadom na naše záujmy.

KĽÚČOVÉ OTÁZKY DISKUSIE:
==> 
Vypočuli sme si Trumpov inauguračný prejav – čo z neho vyplýva pre obyvateľov USA a čo pre ostatný svet, Európu predovšetkým?
==> 
Kľúčové osobnosti Trumpovej administratívy sú známe – čo sa dá od týchto osobností očakávať z hľadiska zahraničnej a bezpečnostnej politiky USA?

==> Sú doteraz definované ciele v americkej zahraničnej politike prioritou aj pre Európu a Slovensko?
==> 
Zblíži sa Trump s Putinom a obetuje bezpečnostnú koalíciu s Európou?
==> 
Akým svetovým vodcom bude Trump?
==> 
Zmenia sa USA zásadne?
==> 
Nastavia Spojené štáty nové vzťahy s Putinom aj za cenu oslabenia bezpečnosti Európy?

==> Ako by mala Európa reagovať na Trumpove ciele? Nie predovšetkým tým, že by mala oveľa viac financií a pozornosti venovať vlastnej obranyschopnosti?

==> Z hľadiska počtu obyvateľov a HDP je EÚ prinajmenej porovnateľná s USA, ani nehovoriac o Rusku. Môže sa stať EÚ silnejším globálnym hráčom? A má o to vôbec záujem?


MODERÁTOR:
Juraj HRABKO

DRAMATURGIA, PODKLADY:
Róbert KOTIAN