MARTIN KORČOK: Fórum v Malmö bolo jedno z top podujatí venujúcich sa boju proti antisemitizmu
PREHRAŤ

MARTIN KORČOK: Fórum v Malmö bolo jedno z top podujatí venujúcich sa boju proti antisemitizmu

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET bol vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.

Pozrite si reláciu SVET s Pavlom Demešom a jeho hosťom Martinom Korčokom. 

Nadácie chcú žiadať zákaz prejavov antisemitizmu na platformách sociálnych sietí

      Malmö 14. októbra (TASR) - Antisemitizmus je bežný a ľahko dostupný cez sociálne médiá, konštatovali účastníci medzinárodného fóra, ktoré sa konalo v stredu v juhošvédskom meste Malmö aj za účasti švédskeho premiéra Stefan Löfvena.
      Na fórum, ktorého cieľom bola diskusia o spôsoboch, ako uchovať pamäť o holokauste Židov a bojovať proti antisemitizmu a rasizmu na sociálnych sieťach, pricestovali zástupcovia vlád, akademických inštitúcií, organizácií a občianskej spoločnosti zo 40 krajín sveta.
      "Na sociálnych sieťach možno bez veľkého úsilia nájsť všetky mysliteľné formy antisemitizmu," uviedla nemecká nadácia Amadeu Antonio Stiftung, keď na fóre predstavovala výsledky svojej štúdie.
      Nadácia označila za obzvlášť znepokojujúce, že mladí ľudia môžu prostredníctvom platforiem ako Tik Tok a Instagram prísť do styku s konšpiračnými ideológiami a antisemitizmom bez toho, aby boli vopred oboznámení s ich podstatou.
      Spoločná štúdia, ktorú v stredu zverejnili nemecká Amadeu Antonio Stiftung, švédska nadácia Expo Foundation bojujúca proti rasizmu a britská organizácia Hope not Hate, upozorňuje, že často používané hashtagy môžu pomôcť šíriť antisemitské predsudky "kliknutím (počítačovou) myšou".
      "Tento výskum ukazuje, že antisemitizmus sa najľahšie šíri prostredníctvom konšpiračných teórií, ktoré zaznamenali bezprecedentný nárast popularity počas pandémie ochorenia COVID-19," konštatovala organizácia Hope not Hate.
      Autori štúdie na základe svojich zistení žiadajú od  internetových spoločností jasný záväzok, že zakážu antisemitizmus na svojich platformách.
      Medzi účastníkmi fóra bola aj švédska architektka a spisovateľka Dina Rajsová, preživšia holokaust, či predseda Svetového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder.
      Medzinárodné fórum o holokauste a boji proti antisemitizmu bolo pôvodne naplánované na rok 2020, keď si svet pripomínal 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny a oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz, ale vzhľadom na pandémiu bolo odložené o rok.
      Medzi rečníkmi, z ktorých väčšina sa na podujatí zúčastnila v režime videokonferencie, boli aj generálny tajomník OSN António Guterres a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Slovensko zastupoval premiér Eduard Heger.