BÁTORA: Kríza na Ukrajine prináša posun v koordinácii medzi NATO a EÚ
PREHRAŤ

BÁTORA: Kríza na Ukrajine prináša posun v koordinácii medzi NATO a EÚ

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET bol prof. Jozef Bátora z Katedry politológie FiF UK v Bratislave.

Kríza na Ukrajine priniesla rôzne typy posunov, okrem iného posun v zložitejších otázkach, napríklad v koordinácii medzi Severoatlantickou alianciou a Európskou úniou, myslí si Jozef Bátora.

"Je to jednoznačne jedna z vecí, ktorá zažíva posun aj v pragmatickej podobe. Lídri EÚ a Aliancie si uvedomujú, že je nutné úzko spolupracovať. Aj EÚ si uvedomuje, ako veľmi je závislá na amerických vojenských spôsobilostiach v súčasnej kríze, kde by únia bez USA bezpečnostne a obranne bola v oveľa horšej situácii... Je to aj dôsledkom toho, že v USA majú dnes prezidenta, ktorý je medzinárodne orientovaný, snaží sa o aktívnu úlohu USA v medzinárodnom liberálnom usporiadaní a tým pádom aj zo strany USA je dnes iný pohľad smerom k EÚ," dodáva profesor Bátora.

Pozrite si rozhovor Pavla Demeša s Jozefom Bátorom, dozviete sa viac o summite NATO a EÚ.

 

USA a EÚ sa dohodli na ďalšej pomoci pre Ukrajinu aj energetickej spolupráci

Brusel 25. marca (TASR) - Spojené štáty a Európska únia sa vo štvrtok zhodli na tom, že budú ďalej poskytovať humanitárnu pomoc ľuďom na Ukrajine, aj tým, ktorí z nej boli nútení utiecť v dôsledku ruskej invázie a tiež ďalším osobám, ktoré aj inde vo svete pociťujú vážne dôsledky vojny. USA na humanitárnu pomoc prispejú vyše miliardou dolárov, zatiaľ čo EÚ sa zaviazala k poskytnutiu 550 miliónov eur.

Americký prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to uviedli v spoločnom vyhlásení zverejnenom po tom, ako Biden absolvoval rokovania s európskymi lídrami, ktoré sa konali v Bruseli v rámci summitu EÚ. Vyhlásenie zverejnila vo štvrtok neskoro večer Európska komisia na svojej webstránke.

EÚ a USA sa v súlade s ním dohodli aj na spolupráci pri prijímaní a presídľovaní utečencov z Ukrajiny. Spojené štáty pritom vyjadrili ochotu prijať 100.000 ukrajinských utečencov.

Obe strany sa podľa vyhlásenia dohodli tiež na potrebe zintenzívniť vzájomnú snahu o to, aby Rusko nemohlo obchádzať sankcie, ktoré voči nemu zaviedli.

USA a EÚ tiež oznámili, že v rámci vzájomnej energetickej spolupráce podnikajú ďalšie konkrétne korky, aby znížili závislosť Európy od fosílnych palív z Ruska.

Dohodli sa aj na tom, že budú dodávať viac potravinovej pomoci tým oblastiam vo svete, ktorým pre ruskú inváziu na Ukrajinu potenciálne hrozí potravinová kríza.

USA a EÚ sa tiež dohodli na posilnení spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Tú chcú zaisťovať viacerými opatreniami, ako napríklad podporovaním odolnosti ukrajinskej vlády voči kybernetickým útokom, či boju proti zneužívaniu tzv. kryptomien.