Čierna Hora má na Slovensku nový konzulát vedený Rudolfom Autnerom
PREHRAŤ

Čierna Hora má na Slovensku nový konzulát vedený Rudolfom Autnerom

Pozrite si reláciu SVET Tu a teraz.

Bratislava 25. januára (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) slávnostne otvoril nový konzulárny úrad Čiernej Hory vedený Rudolfom Autnerom. Na inauguráciu priestorov konzulárneho úradu prišiel aj minister zahraničných vecí Čiernej Hory Srdjan Darmanovič, ktorý pricestoval na Slovensko na dvojdňovú oficiálnu návštevu.

Partneri vyjadrili presvedčenie, že zriadenie honorárneho konzulátu prinesie ďalší impulz do rozvoja vzťahov oboch krajín, ktoré sú podľa ministrov veľmi dobré. Darmanovič ocenil najmä podporu, ktorá sa ČiernejHore dostala od Slovenska v jej prístupovom procese do EÚ a v úsilí o integráciu do NATO a osobitne vyzdvihol aj kľúčovú úlohu, ktorú Lajčák zohral v kritickom období referenda o samostatnosti Čiernej Hory.

Miroslav Lajčák hovoril o vysokej intenzite a excelentnej kvalite vzájomných kontaktov. "Po otvorení nášho zastupiteľského úradu v Podgorici v roku 2010 tu oddnes máme plnohodnotné zastúpenie Čiernej Hory v Bratislave," povedal šéf slovenskej diplomacie a vyzdvihol profesionalitu, odborné kvality a osobnú integritu nového honorárneho konzula Rudolfa Autnera.

Pre slovenské podnikateľské subjekty sú v Čiernej Hore perspektívne investície do energetiky, vodného hospodárstva a dopravnej infraštruktúry. Možnosti spolupráce tiež ponúkajú oblasť cestovného ruchu, budovania informačnej spoločnosti a e-governmentu. Zamestnávanie občanov Čiernej Hory má na druhej strane pomôcť automobilovému priemyslu na Slovensku vykryť nedostatok pracovnej sily.

Rudolf Autner bol hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz.
      

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad