R.ŠTEFANČÍK: V otázke demokracie Slovensko akoby žilo na ostrove stability
PREHRAŤ

R.ŠTEFANČÍK: V otázke demokracie Slovensko akoby žilo na ostrove stability

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz bol Radoslav Štefančík, dekan Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Bratislava 24. novembra (TABLET.TV) – Radoslav Štefančík bol jedným z účastníkov nedávnej Európskej konferencie o demokracii „S Dôverou v budúcnosť“. Keďže práve piliere demokracie boli ústrednou témou diskusie renomovaných odborníkov na demokraciu a európskych politikov, o demokracii sa hovorilo aj v štúdiu TABLET.TV.

Podľa názoru Štefančíka v spoločnosti sú nedemokratické tendencie zjavné. „Žijeme v dobe, kedy sa niektoré štáty nezdajú až také demokratické, ako sme si mysleli, že sú.“ Dodal, že Slovensko je spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky akýmsi ostrovom stability a mieru demokracie na Slovensku vníma v súčasnej dobe ako najstabilnejšiu spomedzi uvedených krajín. „Situácia v Maďarsku alebo v Poľsku momentálne ešte vždy nevyzerá veľmi dobre,“ doplnil v tejto súvislosti.

Slovami Štefančíka, aj keď je demokracia v našej krajine stabilná, nie je to stav, s ktorým by sme sa ako národ mali uspokojiť. „Je nevyhnutné, aby sa o demokraciu neustále bojovalo,“ objasnil. Štefančík tiež vzniesol kritiku na adresu slovenských politických strán, a to na základe prešľapov proti právnemu a demokratickému poriadku.

Boj za demokraciu by podľa Štefančíka bol o to efektívnejší, keby nastalo občianske pochopenie v súvislosti s demokraciou. To by sa mohlo dosiahnuť, ako uviedol, vyššou úrovňou politickej gramotnosti Slovákov. „Politické vzdelávanie na Slovensku v súčasnosti absentuje. Malo by byť nie iba ako súčasť jedného vyučovacieho predmetu, napríklad občianskej náuky, ale malo by byť súčasťou celého vzdelávacieho systému,“ uzavrel.

Pozrite si reláciu Pavla Demeša SVET Tu a teraz.