Lajčák o ukrajinskej kríze: Hovoríme jedni o druhých, ale nehovoríme spoločne
PREHRAŤ

Lajčák o ukrajinskej kríze: Hovoríme jedni o druhých, ale nehovoríme spoločne

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET bol Miroslav Lajčák.

 

Bratislava 16. februára (TASR) - Najnovšie napätie medzi Ruskom a Ukrajinou nemá za uplynulých 30 rokov v Európe obdobu, s výnimkou konfliktu v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch minulého storočia. V relácii TASR.TV SVET s Pavlom Demešom to uviedol osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu Miroslav Lajčák, ktorý je podľa vlastných slov dianím na Ukrajine mimoriadne znepokojený.
Zároveň však verí, že "diplomacia a zdravý rozum zvíťazí a vojna na Ukrajine nebude".

Lajčák si myslí, že ku kríze okolo Ukrajiny došlo pre nedostatok komunikácie. "Hovoríme jedni o druhých namiesto toho, aby sme hovorili spoločne," zdôraznil.

Bývalý minister zahraničných vecí SR je presvedčený, že nikdy nie je neskoro sadnúť si za rokovací stôl, avšak varoval pred ústupkami z hodnôt. "Vieme, ako to dopadlo, keď si Neville Chamberlain myslel, že obetovaním Československa zachránil mier, pričom dosiahol pravý opak," povedal Lajčák.

Bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN si podľa vlastných slov uvedomuje, že EÚ je pomerne ťažkopádna pri hľadaní spoločných pozícií v oblasti zahraničnej politiky, a to najmä v riešení akútnych hrozieb.

"Pokiaľ EÚ nehovorí jedným hlasom, tak ako zahraničnopolitický aktér neexistuje... Veci v našom susedstve (potom) rieši niekto iný a väčšinou sme prizvaní, až keď je potrebné platiť účty," upozornil exminister.

Ako ďalej zdôraznil, každá členská krajina musí byť predovšetkým lojálna voči EÚ a až potom ku krajinám mimo Únie. "Ak bude toto pretrvávať – a dnes je to, žiaľ, realita –, tak len ťažko budeme môcť očakávať jednotnú, akcieschopnú EÚ," dodal.
 
Pozrite si reláciu SVET s Pavlom Demešom, v ktorej sa moderátor so svojím hosťom venujú aj osobnosti zosnulého Eduarda Kukana.