KABA: Slovensko by malo byť v oblasti rozvojovej pomoci ambicióznejšie
PREHRAŤ

KABA: Slovensko by malo byť v oblasti rozvojovej pomoci ambicióznejšie

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET bol Daniel Kaba, výkonný tajomník platformy rozvojových organizácií Ambrela.

V uplynulých dňoch sa v Bratilave konala medzinárodná konferencia Ambrela Development Forum 2022 zameraná na rozvojovú pomoc. Hlavným organizátorom bol líder platformy rozvojových organizácií Ambrela Daniel Kaba.

- Čo znamená Ambrela a kedy vznikla?

- Kde členovia tejto platformy pôsobia a aké projekty realizujú?

- Aké sú závery konferencie?

Pozrite si reláciu SVET s Pavlom Demešom a jeho hosťom.

Ingrid Brocková na Ambrela rozvojovom fóre: Slovenská občianska spoločnosť zohráva dôležitú úlohu pri implementácii rozvojovej politiky

      Bratislava 25. mája (TASR) - Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ingrid Brocková 24. mája 2022 otvorila v Bratislave dvojdňovú medzinárodnú konferenciu Ambrela Development Forum (ADF), ktorá sa venovala budúcnosti humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce. Zúčastnil sa na nej štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky Jiří Kozák, zástupcovia štátnych a európskych inštitúcií a predstavitelia občianskej spoločnosti a mimovládneho sektora zo Slovenska a zahraničia.
      "Slovenská občianska spoločnosť zohráva dôležitú úlohu pri implementácii rozvojovej politiky. Je nielen významným pilierom rozvojových projektov a šíriteľom rozvojového vzdelávania, ale aj rýchlo konajúcim partnerom pri riešení humanitárnych katastrof," vyhlásila v príhovore štátna tajomníčka.
      Konferencia sa venovala tiež dopadom vojny na Ukrajine, vrátane úlohy rozvojovej spolupráce pri riešení potravinovej krízy. „Slovensko poskytlo Ukrajine značné objemy humanitárnej pomoci, pričom sa stalo aj hubom pre viaceré krajiny poskytujúce pomoc pre nášho východného suseda. Sme pripravení pomáhať Ukrajine čo najefektívnejšie aj naďalej,“ uviedla v tejto súvislosti štátna tajomníčka.
      Na okraj ADF Ingrid Brocková rokovala so štátnym tajomníkom Českej republiky Jiřím Kozákom a povereným generálnym riaditeľom pre civilnú ochranu a operácie humanitárnej pomoci EÚ (DG ECHO) Michaelom Kőhlerom. Témami stretnutí boli predsedníctvo Českej republiky v Rade EÚ, blížiace sa predsedníctva Slovenska vo Vyšehradskej štvorke a Slavkovskom formáte, ako aj poskytovanie humanitárnej pomoci Ukrajine a tretím krajinám.
      Na záver Ambrela Development Forum štátna tajomníčka v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave zasadila spolu s českým rezortným partnerom a zástupcami krajín V4 a EÚ semienko stromu kešu. Symbolicky sa tým ukončil spoločný projekt krajín V4 a EÚ v Keni, ktorý realizovala slovenská mimovládna organizácia Nadácia Integra spolu s partnermi z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe, maďarskej Univerzity poľnohospodárstva a prírodných vied a poľskej mimovládnej organizácie Foundation Science for Development.