J. BÁTORA: Naše vládne špičky by sa mali odvážiť hovoriť o európskej integrácii
PREHRAŤ

J. BÁTORA: Naše vládne špičky by sa mali odvážiť hovoriť o európskej integrácii

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz je profesor politológie Univerzity Komenského Jozef Bátora. Témou rozhovoru je význam členstva v EÚ pre Slovensko.

Bratislava 2. júna (TABLET.TV) – Podľa politológa sa Slovensko pripravuje na prevzatie predsedníctva v Rade EÚ viac-menej technicky. „Dostatočne sa nevenujeme otázkam typu, čo vlastne dnes znamená proces európskej integrácie pre Slovenskú republiku, kde je miesto SR v EÚ a čo by mohlo Slovensko priniesť počas predsedníctva európskemu spoločenstvu,“ konkretizoval Jozef Bátora.

Pokles popularity projektu európskej integrácie je podľa politológa spôsobený mnohými krízami, ktorými EÚ za posledné roky prechádza. „Nie je to momentálne ľahké byť súčasťou EÚ, pretože únia prechádza rôznymi turbulenciami,“ vysvetlil. Dodal, že verejnosť bola v rokoch nášho vstupu do EÚ presvedčená, že sa bude mať lepšie, čo sa postupom času ukázalo ako veľká „ilúzia“.

Ďalším dôvodom straty popularity členstva v EÚ medzi Slovákmi je podľa Bátoru skutočnosť, že „ho nemáme dobre premyslené“. Narážal tým na obsahovú stránku EÚ, ktorá nie je postavená len na sociálno-ekonomických témach, ale má aj hodnotový význam.

„Naše vládne špičky by sa mali odvážiť hovoriť o čom je dnes európska integrácia, ako ju oni vnímajú. Nie je to tak, že by EÚ bola jednoznačne zadefinovaným projektom. Tým pádom nikto neurobí chybu, ak vyjadrí, čo si myslí o projekte EÚ, prípadne, kam smeruje,“ myslí si Jozef Bátora.

Predmetom štúdia profesora Bátoru je už niekoľko rokov aj oblasť verejnej diplomacie, do ktorej spadá napríklad aj prezentácia Slovenska v zahraničí. Politológ pripomenul, že obraz našej krajiny v zahraničí si vytvárame sami prostredníctvom nášho subjektívneho vnímania.

„V mene dobrého brandingu by sa mala vláda snažiť o čo najlepšie vzťahy s globálne úspešnými aktérmi vo vnútri našej spoločnosti,“ vyjadril sa profesor Jozef Bátora.

Pozrite si reláciu SVET Tu a teraz s moderátorom Pavlom Demešom.