E. HURAJ: Vlajkovou loďou Rotary klubu je služba mladým
PREHRAŤ

E. HURAJ: Vlajkovou loďou Rotary klubu je služba mladým

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz je Emil Huraj, člen Rotary klubu Bratislava.

Bratislava 24. augusta (TABLET.TV) - Medzinárodné hnutie rotariánov patrí k najväčšej sieti dobrovoľníckych organizácií na svete a je aktívne aj na Slovensku. „Pôvodná myšlienka rotariánstva sa zaoberala tým, že ľudia rôznych profesií sa združujú z dôvodu, aby svoje humanitárno-charitatívne, filantropické záležitosti istým spôsobom vykonávali spoločnými silami tak, aby boli čo najúčinnejšie pre tých, ktorí to potrebujú,“ priblížil históriu rotariánstva a motív jeho vzniku Huraj. Ako jeden z členov, inak povolaním lekár–ortopéd, sa usiluje prispieť k zachovaniu a rozvíjaniu etických hodnôt v medzinárodných vzťahoch.

S cieľom byť humánny, filantropický a dobročinný vznikol prvý Rotary klub na svete ešte začiatkom 20. storočia. Najskôr v Amerike, neskôr aj v Európe. Niekdajšie Československo patrilo medzi rozvinuté rotariánske krajiny. Rotary klub Bratislava vznikol v roku 1927 a dnes je jedným z 35.000 rotariánskych klubov vo svete, ktoré združujú viac ako 1,2 milióna ľudí. Na Slovensku je 27 Rotary klubov.

Predmetom záujmu členov klubu je pomoc nielen ľuďom so zdravotným postihnutím, ale atraktívne sú najmä tzv. rotariánske výmeny pre mládež. Vďaka nim majú mladí ľudia zo Slovenska možnosť spoznať kultúru, zvyky a tradície komunity v cudzej krajine.

Aké ďalšie aktivity pre ľudí bratislavskí rotariáni zrealizovali a aké je dnes postavenie rotariánskych klubov v povedomí verejnosti, dozviete sa v relácii SVET Tu a teraz s moderátorom Pavlom Demešom a jeho hosťom.