N. A. JALILI: Afganci ma nevnímajú ako cudzinca, ktorý pomáha
PREHRAŤ

N. A. JALILI: Afganci ma nevnímajú ako cudzinca, ktorý pomáha

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz je Nasir Ahmad Jalili, parazitológ a docent z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Slovensko na minulotýždňovej medzinárodnej konferencii v Bruseli prisľúbilo pomoc Afganistanu, odkiaľ prichádzajú utečenci do celej Európy. Na Bruselskej konferencii o Afganistane sa zúčastnili aj Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí, ale aj Jalili, Afgánec žijúci na Slovensku. 

 

Ako uviedol v rozhovore s Pavlom Demešom, skutočnosť, že až 75 štátov sa v Bruseli stretlo, aby premýšľalo o zintenzívnení pomoci pre Afganistan, je pre neho potešujúca, no ešte väčšmi potešujúci je fakt, že pre Slovensko je Afganistan prioritou pre rozvojovú pomoc. Naša krajina podporuje Afganistan v oblasti vzdelávania a zdravotníctva a minulý týždeň Jalili prevzal od ministra Lajčáka nenávratný finančný príspevok v hodnote 50.000 eur, ktorý bude využitý na dostavbu školy pre deti v tejto rozvojovej krajine. 

Výstavba školy, ako uviedol Jalili, bola jeho dlhoročným snom. Realizovať sa začala pred tromi rokmi. V budúcnosti by mala slúžiť ako stredná škola so 16 triedami a dostavaná by mala byť najneskôr v apríli budúceho roka. 

 

Jalili, ktorý dlhé roky žije na Slovensku, sa pravidelne a rád vracia do svojej domoviny. Ako uviedol, Slovákov vníma ako dobrosrdečný a nekonfliktný národ. Dodal, že Afganci oceňujú jeho snahu pomáhať obyvateľom svojej rodnej krajiny, no aj napriek tomu, že žije na Slovensku, ho ako cudzinca nevnímajú. 

 

Pozrite si reláciu SVET Tu a teraz s Pavlom Demešom a jeho hosťom.