J. ŽILKOVÁ: Mongoli sú pohostinnejší, než Slováci
PREHRAŤ

J. ŽILKOVÁ: Mongoli sú pohostinnejší, než Slováci

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz bola Jana Žilková, analytička GLOBSEC Policy Institute.

Bratislava 16. novembra (TABLET.TV) – Jana Žilková, rodáčka z Košíc, je dnes jednou z mála slovenských odborníčok, ktorá sa aktívne venuje Mongolsku. Ako absolventka Ekonomickej Univerzity v Bratislave, neskôr aj univerzity v Dánsku, sa po svojich štúdiách rozhodla vycestovať do Mongolska, čo bolo jej snom. V Mongolsku zotrvala dva roky, čo považuje za svoje najlepšie rozhodnutie v živote doposiaľ.

Počas pôsobenia v najredšie zaľudnenej krajine sveta absolvovala stáž v Inštitúte pre strategické štúdiá, kde skúmala európsko–mongolské vzťahy a neskôr bola lektorkou anglického jazyka. Prijatie medzi tamojších obyvateľov a splynutie s cudzou kultúrou jej uľahčilo, ako zaspomínala, dohovorenie sa v mongolčine. Mongoli sú podľa Žilkovej národ pohostinný, ba pohostinnejší v porovnaní so Slovákmi a väčšina Mongolov má k cudzincom pozitívny vzťah.

Diplomatické vzťahy Slovenska a Mongolska boli kedysi veľmi dobré, avšak za čias Československa. Slováci a Česi v tom čase pomohli Mongolom vybudovať krajinu – najmä slovenskí baníci a inžinieri. Česká republika si s Mongolskom zachovala dobré medzinárodné vzťahy, no vzťahy Slovenska a Mongolska, ako povedala v rozhovore, vychladli. Dôvodom je absencia veľvyslanectva.

Žilková v relácii zaspomínala nielen na čas prežitý v krajine, ktorá je jej srdcovou záležitosťou, ale na záver prezradila aj recept na tradičnú mongolskú polievku. Pozrite si najnovšie vydanie relácie SVET Tu a teraz s moderátorom Pavlom Demešom.