MIKO: Chceli by sme dosiahnuť aspoň 25-percentnú účasť Slovákov na eurovoľbách
PREHRAŤ

MIKO: Chceli by sme dosiahnuť aspoň 25-percentnú účasť Slovákov na eurovoľbách

Hosťom Pavla Demeša v sérii rozhovorov venovanej voľbám do Európskeho parlamentu je vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Naším cieľom je dramaticky zvýšiť účasť na eurovoľbách, približuje najbližšie ciele Zastúpenia EK na Slovensku L. Miko a dodáva, že hoci to vyvoláva úsmev na perách jeho partnerov na Slovensku, on sám by chcel 25-percentnú účasť. "Myslím si, že je to reálne a robíme pre to všetko," dodáva L. Miko.

Zloženie Európskeho parlamentu po blížiacich sa voľbách (25. mája) môže byť totiž výrazne odlišné od toho, aké bolo doteraz, myslí si L. Miko a dodáva: "Teraz to vyzerá tak, že by mohol byť pomerne veľký diel poslaneckých mandátov pridelený práve stranám, ktorých programom nie je budovať alebo konštruktívne niečo vytvárať, ale skôr rúcať alebo rozbíjať."

Kampaň zastúpenia EK pred eurovoľbami sa sústredí na fakt, že "Slováci sa nie príliš vyznamenali v minulých obdobiach", čo sa týka účasti na plebiscite. "Pritom 70 percent Slovákov tvrdí, že je dobre, že sme v Európskej únii a tento rozpor je veľmi ťažké vysvetliť," myslí si L. Miko. Podľa neho je možné, že v minulosti Slováci necítili žiadne ohrozenie, a preto ani nevideli možnosť dramatických výberov medzi jednotlivými kandidátmi, takže im nestálo za to na voľby vôbec prísť.

"Myslím si, že to sa v tohtoročných voľbách zmení," domnieva sa L. Miko a dodáva, že dôvodom môže byť rozpor medzi antisystémovými a štandardnými politickými silami, ale súčasne ide aj o to, aká bude EÚ v budúcnosti.

"Pripravili sme turné a máme v pláne pred voľbami navštíviť 17 miest na Slovensku, stretávať sa s ľuďmi a predstavovať im voľby," tvrdí L. Miko. "Nie je to turné, ktoré by malo promovať konkrétne strany, naša kampaň je inštitucionálna, snažíme sa presvedčiť ľudí, prečo sú voľby dôležité a akým spôsobom k nim môžu pristúpiť, aby si vybrali ľudí, ktorí budú dobre reprezentovať ich záujmy," dodáva L. Miko.

Pozrite si reláciu SVET s Pavlom Demešom.

 

 

 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad