LICHNER: Kresťan musí mať zodpovednosť za svet, ktorý je stvorený Bohom
PREHRAŤ

LICHNER: Kresťan musí mať zodpovednosť za svet, ktorý je stvorený Bohom

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET bol dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Miloš Lichner.

Koncom augusta sa v Bratislave za účasti viac ako 240 odborníkov konal najväčší teologický kongres v strednej Európe. Zúčastnili sa na ňom teológovia z 25 krajín a z viac ako 50 inštitúcií. Nielen o kongrese debatoval Pavol Demeš s dekanom Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Milošom Lichnerom. 

Pozrite si reláciu SVET s Pavlom Demešom.

 

Bratislava 31. augusta (TASR) – Novým prezidentom Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu (ESCT) sa stal dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Miloš Lichner. Do funkcie nastúpil počas teologického kongresu o nádeji, ktorého sa v Bratislave zúčastnilo zhruba 240 účastníkov. TASR o tom informoval koordinátor komunikácie pre kongres Matúš Demko. 

Lichner vo funkcii nahradil Marie-Jo Thielovú zo Štrasburgu. Nový prezident chce posilniť kvalitný teologický výskum, sieťovať vedcov a vytvárať vzťahy aj tam, kde ešte neexistujú – napríklad s Bieloruskom či Ruskom. Okrem návštev lokálnych sekcií ESCT Lichnera čaká aj pravidelná návšteva všetkých dikastérií a kongregácií Rímskej kúrie.

"Na Slovensku máme ešte stále pozitívnu skúsenosť s cirkvou, čo sa budem usilovať priniesť do výkonu môjho predsedníctva na najbližšie dva roky," 
vysvetlil Lichner. Nový prezident európskych teológov chce taktiež upriamiť pozornosť na zodpovednosť cirkvi k životnému prostrediu. "Kniha Genezis hovorí, že Boh dal človeku na starosti Zem, aby sa o ňu staral a aby ju stvárňoval. My na Slovensku alebo v Európe akoby sme si ani nevážili, že keď otočíme kohútik, máme čistú pitnú vodu. Ekológia je súčasťou kresťanského života. Kresťan musí mať zodpovednosť za svet, ktorý je stvorený Bohom a Boh nám ho dal, aby sme sa oň starali,"priblížil Lichner s tým, že ekologické správanie je súčasťou zdravej katolíckej spirituality. 

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TABLET.TV vo svojom tablete alebo telefóne

Tablet TV Android Android Tablet TV iOS iPhone/iPad